9 faktów o pompach ciepła

Porady

Pompy ciepła z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Na ich instalację decydują się przede wszystkim mieszkańcy domów jednorodzinnych. Dlaczego? Pompy oferują wiele korzyści i cieszą się pozytywnymi opiniami. W tym artykule poznasz 9 faktów związanych z funkcjonowaniem pomp ciepła:

Pompa może pracować jako samodzielne urządzenie grzewcze

Pompa ciepła może działać bez wspomagania dodatkowymi urządzeniami. Warto jednak pamiętać, by ją odpowiednio zabezpieczyć, np. możliwością wsparcia wbudowaną grzałką elektryczną, która automatycznie włączy się przy bardzo niskich temperaturach.

Pompa ciepła jest prostsza w montażu i mniej awaryjna niż pompa gruntowa

Największą zaletą pompy ciepła jest jej niska awaryjność. W przeciwieństwie do pomp gruntowych nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła, co pozwala jednorazowo oszczędzić nawet 20-30 tys. zł.

Powietrzna pompa ciepła podgrzewa wodę, a w lecie może służyć jako klimatyzacja

Budowa najnowszych pomp umożliwia ogrzewanie domu zimą, a latem jego chłodzenie. Aby jednak uzyskać taki komfort i efekt dwóch urządzeń w jednym, warto pomyśleć nad instalacją z grzejnikami rewersyjnymi — klimakonwektorami lub/i ogrzewaniem podłogowym.

Moc grzewcza pompy spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej

To prawda – temperatura zostanie obniżona, ale nigdy do tego stopnia, by w domu poczuć chłód. Jeśli pompa jest odpowiednio dobrana, to bez problemu utrzyma wartość 23°C nawet przy dwucyfrowej, ujemnej temperaturze na zewnątrz. 

Pompa ciepła może pracować na glikolu

Glikol jest substancją chemiczną wykorzystywaną w instalacjach solarnych jako czynnik grzewczy dla obu źródeł ciepła: górnego i dolnego. To idealne zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe w pompach typu monoblok.

Brak prądu = brak ogrzewania

Praca urządzeń przy braku zasilania energią elektryczną zostaje wstrzymana. Jednak nawet kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu nie powinna spowodować odczuwalnego spadku temperatury w dobrze ocieplonych budynkach. W przypadku braku prądu pozostałe typy ogrzewania także nie pracują. Obecnie kotły jak ich osprzęt także wymagają energii elektrycznej do właściwej pracy.

Ogrzewanie pompą ciepła jest tańsze niż kotłem gazowym

Zakup i montaż powietrznej pompy ciepła to początkowo większa inwestycja, ale w ujęciu kilku lat jest bardziej opłacalna od wydatku na ogrzewanie gazem. Pompa nie wymaga ani budowy komina, ani doprowadzenia instalacji gazowej do posesji.

Pompa ciepła działa w bardzo szerokim zakresie temperatur powietrza

Pompy ciepła są dostosowane do warunków otoczenia i pracują w różnych temperaturach, od -25°C do +45°C, stąd ich popularność w krajach o surowym klimacie, np. w Skandynawii.

Pompa ciepła nie wymaga częstych przeglądów i serwisów

Pompy ciepła to urządzenia o niskiej awaryjności. Często wystarczy tylko jeden przegląd w ciągu roku! Najlepiej zaplanować go jeszcze przed sezonem grzewczym, czyli w sierpniu lub wrześniu. Warto pamiętać, że serwisowy przegląd pompy ciepła jest wymogiem warunków gwarancji.

Na pompę ciepła można dostać dofinansowanie

Pompy ciepła bazują na odnawialnych źródłach energii (OZE), które są wspierane przez Unię Europejską. Dotacje są przyznawane zarówno na zakup, jak i montaż urządzenia. Dotyczą remontowanych jak i nowych budynków.

Udostępnij

Ostatnie artykuły