...

Magazyn energii — czym jest, jak działa i dla kogo jest przeznaczony?

Porady

Polacy coraz chętniej stawiają na odnawialne źródła energii. Wraz ze wzrostem naszych potrzeb energetycznych, rośnie również zainteresowanie sposobami umożliwiającymi jak najbardziej efektywne pozyskiwanie i wykorzystywanie energii. Transformacja energetyczna jest nieunikniona, a temat magazynowania energii nabiera coraz większego znaczenia. 

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie, którego zadaniem jest gromadzenie nadwyżek prądu, wyprodukowanego w ciągu dnia. Umożliwia efektywne wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł energii i pełni rolę zasilania awaryjnego.

3 główne zadania magazynu energii:

Do głównych zadań magazynu energii zalicza się:

  • zabezpieczenie przed brakiem zasilania,
  • wspomaganie pracy instalacji fotowoltaicznej,
  • optymalizację zużytej energii.

Do najbardziej polecanych akumulatorów zalicza się akumulatory litowo-jonowe wykorzystywane najczęściej w telefonach komórkowych i samochodach elektrycznych. Ich zaletą jest przede wszystkim lekkość, trwałość i wygoda w obsłudze. Bateria wytrzymuje minimum kilka tysięcy cykli ładowania. 

Jak działa magazyn energii?

Proces magazynowania energii polega na przekształceniu i przechowywaniu energii z jednego źródła w inną formę energii. Wietrzna pogoda sprzyja wytwarzaniu energii. Pozyskana energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorze. Najpopularniejsze na rynku są magazyny kwasowo-ołowiane. Warto pamiętać, by nie doprowadzać do zbyt częstego rozładowania akumulatora, ponieważ w takich sytuacjach traci on swoje właściwości gromadzenia prądu. 

Zalety magazynowania energii:

  • niezależność energetyczna,
  • zabezpieczenie przed przerwami w dostawie prądu,
  • maksymalne wykorzystanie prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną,
  • przechowywanie wyprodukowanej przez moduły energii elektrycznej,
  • ochrona przed wzrostem cen energii,
  • niska taryfa doładowania,
  • możliwość zarządzania zgromadzoną energią zgodnie z zapotrzebowaniem,
  • aspekty ekologiczne.

Magazyn energii to dobry wybór. Dla kogo?

Dla gospodarstw domowych

  • Dla posiadacza paneli fotowoltaicznych magazyn energii jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem w sytuacji awarii sieci dystrybucyjnej. Dodanie magazynu energii do posiadanej już fotowoltaiki pozwala na gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii i zużywania ich w czasie, gdy panele PV jej nie produkują. Dzięki temu gospodarstwa domowe mogą zyskać nawet 90% samowystarczalność energetyczną. 

Dla przedsiębiorstw 

  • Przerwa w dostawie prądu jest dużym utrudnieniem w codziennej pracy, ale niestety awarie lub zakłócenia się po prostu zdarzają. W takiej sytuacji na ratunek ponownie przychodzi magazyn energii, który zapewni zasilanie pomimo braku prądu. Świetnie się sprawdzi również przy niestabilnej pracy instalacji fotowoltaicznej. 

Dla gospodarstw rolnych

  • Ze względu na charakter pracy rolników trudno jest zaakceptować przerwę w dostawie prądu. Mechanizacja rolnictwa postępuje, zapotrzebowanie na prąd jest duże, a ceny niestety nieustannie rosną. Skutecznym rozwiązaniem dla gospodarstwa rolnego jest już nie tylko fotowoltaika, ale i rozszerzenie jej możliwości o wykorzystanie magazynu energii. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna może produkować energię na pokrycie bieżącego zapotrzebowania oraz na gromadzenie zapasu w magazynie.

Magazyny energii to przyszłościowe rozwiązanie

!! Magazyny energii — już wkrótce w naszej ofercie!!

Żyjemy w czasach transformacji energetycznej i stale dążymy do zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii, a magazyny energii to rozwiązanie przyszłościowe! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży OZE oraz naszych Klientów, dla których uniezależnienie energetyczne i jeszcze większe oszczędzanie jest jednym z najwyższych priorytetów, postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty nowoczesne i najwyższej klasy magazyny energii. Szczegóły wkrótce!

Jesteś zainteresowany inwestycją?

Zamów bezpłatny audyt.

Zadzwoń: 76 777 77 77. Napisz: biuro@n-energia.pl

Udostępnij