Sprawność paneli fotowoltaicznych w Polsce uzależniona jest od kilku czynników. Jedne z najważniejszych dotyczą nie tylko miejsca i sposobu montażu ogniw słonecznych, ale również ich jakości, pogody oraz pory roku. Warto podkreślić jednak, że zainteresowanie inwestorów zakupem i montażem instalacji PV nieustannie rośnie. Nie dzieje się to bez powodu. Popularność Odnawialnych Źródeł Energii (w skrócie: OZE) bierze się z potrzeby uniezależnienia od wciąż drożejących kosztów eksploatacji energii elektrycznej.
Fachowa instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkowanie prądu przez odbiorców i na wykorzystywanie ich na potrzeby własne. W takim przypadku odbiorcy i inwestorzy w jednym określani są mianem prosumentów. Im większe zainteresowanie fotowoltaiką, tym pojawia się też więcej pytań o wydajność nowoczesnej instalacji PV.
- Co warto wiedzieć o sprawności paneli fotowoltaicznych w Polsce?
- Jak prezentuje się uzysk energii w poszczególnych miesiącach?
Na najważniejsze pytania związane z wydajnością ogniw słonecznych odpowiadamy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Od czego zależy wydajność instalacji PV?
Sprawność ogniw fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu instalacji PV warto poznać bliżej je wszystkie.
Odpowiedni dobór mocy
Tym, co decyduje o wydajności fotowoltaiki, z pewnością będzie jej odpowiednio dobrana moc. Inwestor jednak nie powinien jej wyliczać samodzielnie. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnych wyliczeń przygotowanych przez doświadczonych fachowców z branży. To właśnie oni podpowiedzą, w jaki sposób optymalnie dobrać moc instalacji PV – tak, by zapewniała dostęp do zrównoważonych i zbilansowanych dostaw energii elektrycznej.
Fachowy montaż i konserwacja
Ogromne znaczenie dla wydajności instalacji fotowoltaicznej ma także odpowiedni montaż paneli słonecznych, z uwzględnieniem właściwego kąta nachylenia oraz odpowiedniego miejsca na dachu lub w ogrodzie (tu mowa o instalacji naziemnej). Do tego nie należy zapominać i o dbałości o czystość paneli. Ich systematyczna konserwacja oraz oczyszczanie sprawią, że ogniwa będą działać bez zarzutu przez cały rok kalendarzowy!
Dodatkowo warto zadbać i o to, by regularnie dokonywać konserwacji technicznej. Świetnym pomysłem będzie dokonywanie dokładniejszych przeglądów, które jest możliwe przy użyciu kamery termowizyjnej. Za jej obsługę odpowiadają najczęściej ci fachowcy, którzy zajęli się montażem instalacji PV.
Akumulatory do magazynowania
Rozważając wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce, warto też wspomnieć o tym, że ważne jest również sprawienie odpowiednich akumulatorów do magazynowania niewykorzystanej energii. Warto to zrobić szczególnie wówczas, gdy nadwyżka energii produkowanej latem jest niewykorzystywana w całości, a jej zapasy z powodzeniem mogą być odebrane przez prosumenta np. zimą.
Wydajność fotowoltaiki a pory roku
Wielu inwestorów myślących o zakupie i montażu instalacji PV w Polsce zastanawia się nad sprawnością paneli fotowoltaicznych w poszczególnych porach roku.
Warto podkreślić więc, że taka instalacja z powodzeniem może działać przez cały rok kalendarzowy – nie tylko wówczas, gdy nasłonecznienie w Polsce jest największe.
Dobrze przyjrzeć się więc średniej ilości godzin słonecznych w danym kwartale oraz średniemu zapotrzebowaniu na energię w danej porze roku.
- Przyjmuje się, że liczba godzin słonecznych w wiosennych miesiącach wynosi średnio 191, przy czym średnie zapotrzebowanie na energię kształtuje się na poziomie 85%.
- Latem liczba godzin słonecznych w miesiącu zwiększa się 252, a średnie zapotrzebowanie na energię wynosi już 110%.
- Jesienią wartości te prezentują się następująco: 117 godzin słonecznych w miesiącu i zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 51%.
- Zimą zaś nasłonecznienie zmniejsza się do 64 godzin miesięcznie, a średnie pokrycie zapotrzebowania na energię wynosi 25%.
Dodatkowo warto wiedzieć, jaka temperatura uznawana jest za optymalną dla efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej. Przyjmuje się, że to temperatura o wysokości 25°C.
Co dzieje się zaś w sytuacji, gdy słupek termometru pokazuje niższe temperatury? Wówczas zmniejsza się liczba fotonów docierających do ogniw słonecznych. Z kolei wyższe temperatury też nie są wskazane – wtedy ogniwa fotowoltaiczne mogą ulec spaleniu. Co więcej: uszkodzenie nawet jednego z ogniw instalacji fotowoltaicznej może niekorzystnie wpływać na moc całego panelu.
Nasłonecznienie – ważne w fotowoltaice
Jeśli mowa o wydajności paneli fotowoltaicznych, ma się na myśli odniesienie się do ilości energii promieniowania słonecznego, która finalnie zostaje zamieniona w energię elektryczną. Nasłonecznienie pozostaje więc podstawową wielkością charakterystyczną dla promieniowania słonecznego. Nic dziwnego więc w tym, że poziom nasłonecznienia ma znaczący wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych.
Warto podkreślić, że roczna energia dostarczana przez słońce w Polsce nie różni się znacznie z roku na rok. Słońce zapewnia więc stabilność w produkcji energii – nic dziwnego więc, że popularność instalacji PV w naszym kraju stale rośnie.
W jakich miesiącach wydajność fotowoltaiki jest najwyższa?
Choć sprawności paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od różnych czynników, wielu inwestorów chce wiedzieć, w jakich miesiącach roku mogą liczyć na najbardziej efektywny uzysk energii z zamontowanej instalacji PV.
Przyjmuje się, że jednymi z najbardziej słonecznych miesięcy w roku kalendarzowym są zazwyczaj cztery miesiące: kwiecień, maj, lipiec oraz sierpień. To właśnie wówczas prosumenci mogą liczyć na produkcję prądu przekraczającą nawet wartość 400 kWh.
Warto wiedzieć również, ile może wynieść dzienny uzysk energii elektrycznej z fotowoltaiki. Tutaj wartości w najlepszych miesiącach kształtować się będą na poziomie nawet powyżej 20 kWh na dobę.
A co z uzyskiem energii z fotowoltaiką podczas zimowych, dużo chłodniejszych i mniej słonecznych miesięcy? Wielu inwestorów martwi się o to, że zalegający zimą śnieg może niekorzystnie wpływać na produkcję energii elektrycznej.
Specjaliści z branży przekonują jednak, że fotowoltaika zimą produkuje maksymalnie 30-40 kWh mniej. W skali roku różnica więc jest marginalna i nie warto zbyt mocno przejmować się jej wystąpieniem.
Jak obliczyć uzysk energii z paneli fotowoltaicznych?
Aby prawidłowo dokonać wyliczeń związanych z kalkulacją uzysku energii z instalacji PV, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Te zaś dotyczyć będą nie tylko kierunku nachylenia dachu, stopnia jego zacienienia, ale również mocy początkowej instalacji, gwarantowanego procentu wydajności początkowej, jak też liczby lat gwarancji panelu. Uwzględniając wszystkie właśnie wymienione czynniki, można oszacować ilość energii elektrycznej, która jest niezbędna do obsłużenia gospodarstwa domowego. Do tego można też się dowiedzieć, jak najlepiej dobrać do danego budynku odpowiednią instalację fotowoltaiczną.
Warto dodać, że produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną trwa od wschodu słońca, do jego zachodu.
Duże znaczenie w uzysku energii ma:
- temperatura powietrza,
- lokalizacja instalacji,
- strona świata, w którą jest skierowana,
- jak również kąt nachylenia do płaszczyzny poziomej.
Ile wynosi uzysk energii z instalacji PV o mocy 10 kWh?
Specjaliści z branży fotowoltaicznej przyjmują, że w polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie około 1 000 kWh z każdego kW swojej mocy.
Oczywiście pod uwagę należy wziąć to, że taka instalacja będzie produkować najwięcej energii w miesiącach letnich (od kwietnia do września), co w porównaniu z mniej słonecznymi miesiącami, może wynosić nawet do 70%. Warto dodać, że dysproporcja w produkcji energii z modułów słonecznych może być duża i sięgać nawet kilkuset procent. Wszystko zależne będzie nie tylko od konkretnego miesiąca, ale również i pogody.
Dodatkowo należy podkreślić też, że próg startowy każdej profesjonalnej instalacji PV jest bardzo niski. Produkcja energii elektrycznej rozpoczyna się więc już od świtu – wystarczy, że ogniwa słoneczne zostaną oświetlone przez światło dzienne.
Moc instalacji dopasowana do potrzeb budynku
Aby można było mówić o optymalnym doborze mocy instalacji fotowoltaicznej, należy najpierw określić, ile prądu zużywa dane gospodarstwo domowe w ciągu roku. Wiedza ta będzie bezpośrednio przekładać się na okres zwrotu kosztów całej inwestycji.
Najlepszymi dokumentami do wyliczenia zapotrzebowania, będą rachunki za prąd z całego roku. Warto jednak dodać, że zapotrzebowanie może wzrosnąć. Wpływ na to może mieć kilka czynników – będzie to m.in. pojawienie się nowego członka rodziny, zmiana sposobu ogrzewania na elektryczne czy dodanie energochłonnych urządzeń takich jak chociażby zmywarka lub klimatyzator.
Dobrze mieć więc to wszystko na uwadze, rozważając zakup i montaż instalacji PV o konkretnej mocy.
Określając i planując instalację fotowoltaiczną dużo łatwiej jest to zrobić dla domów już istniejących, niż tych dopiero co budowanych lub zaplanowanych do wybudowania. W budynkach już istniejących zapotrzebowanie na prąd łatwo określić na podstawie rachunków. Inaczej sytuacja wygląda jednak w budynkach, które jeszcze nie powstały. Wówczas zużycie energii elektrycznej szacuje się na podstawie planowanego zużycia. To zaś obliczane jest na podstawie liczby i rodzaju urządzeń energochłonnych, w które budynek mieszkalny zostanie wyposażony. Oczywiście wpływ na określenie zużycia energetycznego ma także liczba domowników.
Czy jest rada i na to, by w przypadku zbyt małej mocy instalacji PV, moc tę poszerzyć? Okazuje się, że nie będzie z tym najmniejszego problemu. Wystarczy wybrać opcję rozbudowy systemu i zdecydować się np. na wykorzystanie mikroinwerterów, określanych również mianem mikrofalowników.
Pomożemy Ci na każdym etapie inwestycji
Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie bezpieczna i zaprojektowana zgodnie z Twoimi potrzebami, a wszystkie formalności dopełnione w najlepszy możliwy sposób, skontaktuj się z nami – oddzwonimy. Przeprowadzimy Cię przez cały proces przy zachowaniu najwyższych standardów obsługi. Zapraszamy do współpracy!