Żywotność paneli fotowoltaicznych: ile działa ogniwo i jak kształtuje się wydajność po latach?

Porady
Panele-fotowoltaiczne-na-dachu-jaka-jest-ich-zywotnosc

Dawniej instalacje fotowoltaiczne postrzegano dość sceptycznie i nie do końca wierzono w ich skuteczność. Dziś zmienia się to za sprawą wielu korzyści wynikających z inwestycji we własną fotowoltaikę. 

To m.in. pełna niezależność od zakładów energetycznych, możliwość pozyskania darmowej energii z niewyczerpalnego źródła, programy dofinansowujące zakup instalacji oraz możliwość magazynowania i odsprzedaży nadwyżek energetycznych do sieci OSD, z których można w każdej chwili skorzystać na własny użytek jako prosument.

Instalacja fotowoltaiczna to bez wątpienia mnóstwo gwarantowanych korzyści, jednak wielu klientów interesuje również kwestia żywotności paneli, ich wymiany i spadku wydajności.

  • Po jakim czasie trzeba je wymienić i jaka jest ich maksymalna żywotność?
  • Które panele fotowoltaiczne są najlepiej dostosowane do polskich warunków atmosferycznych i w jakie warto zainwestować?
  • O czym pamiętać przed zakupem modułów i na co należy zwracać uwagę?
  • Od jakich czynników zależy sprawność fotowoltaiki?

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie własnej fotowoltaiki, postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na te kilka najczęściej zadawanych przez naszych klientów pytań.

Jak działa panel fotowoltaiczny?

Każdy panel składa się z ogniw fotowoltaicznych (monokrystalicznych lub polikrystalicznych) wykonanych z wysokiej jakości krzemu. To właśnie on umożliwia czerpanie energii ze słońca i przekształcanie jej na prąd elektryczny. Potem napięcie trafia do inwertera, który umożliwia korzystanie z energii elektrycznej. Jej nadwyżki można zmagazynować lub odsprzedać do sieci zgodnie z systemem bilansowania

Panele słoneczne są tak skonstruowane, że nie znajdziesz w nich ruchomych części. Taka konstrukcja ma wpływ na ich solidność i dłuższą żywotność. Ponadto świadczy to o wysokiej jakości modułów, które są wydajne przez 25 latach od zakupu, a przy dobrej sprawności nawet o wiele dłużej niż zapewniają producenci!

Jakie panele fotowoltaiczne warto wybrać?

Panele fotowoltaiczne pod względem rodzaju dzielą się na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Jak zatem wybrać najlepsze moduły PV, aby inwestycja we własną fotowoltaikę była opłacalnym przedsięwzięciem?

W polskich warunkach atmosferycznych najlepiej sprawdzają się panele fotowoltaiczne monokrystaliczne polskiej marki Selfa. To moduły, które są produkowane w dwóch wersjach: Full Black Premium 360W i Premium 370W / 365W / 360W. Każdy z paneli fotowoltaicznych polskiej firmy Selfa ma 30 lat gwarancji na moc znamionową i aż 17 lat gwarancji na produkty.

Pierwszy rodzaj modułów Full Black Premium 360W to doskonały wybór np. na czarne dachy, ponieważ zwiększa on walory estetyczne budynku. Obie odmiany są wykonane w technologii Half-Cut, która zapewnia wyższą moc znamionową i w związku z tym gwarantuje mniejszą utratę energii. Panele monokrystaliczne firmy Selfa powstały w technologii SELF-C, co oznacza, że są to moduły z powierzchnią samoczyszczącą. Różnią się między sobą tylko tym, że panele Full Black Premium mają nieco mniejszą wydajność.

Te panele przede wszystkim mają większą odporność na degradację, lepszą wytrzymałość mechaniczną na działanie czynników atmosferycznych takich jak śnieg, grad czy wiatr.

Na sprawność modułów fotowoltaicznych wpływa również jakość ich wykonania. Ogniwa PERC od Selfy to gwarancja najwyższej jakości wykonania. Dzięki nim zyskujesz pewność, że będą działały zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Innym produktem godnym uwagi są panele PV niemieckiej firmy Risen. Charakteryzują się one najniższym współczynnikiem cieplnym mocy w branży fotowoltaicznej. Producent zapewnia 12 lat gwarancji na fotowoltaikę z panelami Risen i dodatkowo aż 25 lat gwarancji liniowej. Dodatkową korzyścią dla Ciebie jest fakt, że te moduły fotowoltaiczne zostały wyróżnione w prestiżowym rankingu Tier 1, co dowodzi ich wysokiej skuteczności i najlepszej jakości.

Dlaczego warto wybrać te panele słoneczne? Charakteryzuje je wysoka dodatnia tolerancja mocy i dwuetapowy system kontroli EL, który jest gwarancją, że moduły są produktem wolnym od wad. Panele fotowoltaiczne tej firmy mają moc znamionową od 395 do 415 Wp, co pozwala uzyskać naprawdę satysfakcjonujące uzyski słoneczne. 

Ogromnym autem modułów Risen jest ich wysoka wydajność nawet przy niewielkim promieniowaniu słonecznym – dzięki temu można pobierać energię nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wydajność ogniw fotowoltaicznych – co warto o niej wiedzieć?

Na wydajność ogniw fotowoltaicznych ma wpływ przede wszystkim jakość samej instalacji PV (symetryczność ogniw i dokładne połączenie wszystkich komponentów), projekt fotowoltaiki oraz jej prawidłowy montaż wraz z okablowaniem. 

Jeśli zdecydujesz się zainwestować pieniądze w niskiej jakości moduły fotowoltaiczne, pamiętaj o tym, że będą one podatne na rozszczelnienia i tzw. efekt PID, czyli stratę pozyskanej energii. Źle dobrany lub niskiej jakości inwerter w instalacji może przyczynić się do tego, że będzie generował zbyt dużo niepotrzebnego dla budynku ciepła. 

Dlaczego jakość paneli fotowoltaicznych jest tak ważna? Przede wszystkim z uwagi na to, że słabej jakości zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej w chwili zagrożenia nie będą w stanie na czas rozłączyć obwodu generującego energię elektryczną.

Decydując się na własną inwestycję fotowoltaiczną, zwróć szczególną uwagę na jakość prac dekarskich, elektrycznych i wykończeniowych, a także na sposób, w jaki są osłonięte kable instalacji i jakich zabezpieczeń przeciwpożarowych użyto. W trakcie montażu warto sprawdzić, czy folia ochronna się nie odkleja, a fotowoltaika nie jest narażona na PID. Tego typu problemy dotyczą zwykle kiepskiej jakości paneli słonecznych.

Jeśli nie przywiążesz wystarczającej uwagi do takich szczegółów, może się okazać, że Twoja instalacja nie będzie efektywna, tak jak tego oczekujesz. Aby jednak była, warto już na samym początku dokładnie przeanalizować projekt i zwrócić uwagę na najmniejsze detale, a przy wyborze kierować się nie tylko marką paneli, ale przede wszystkim ich specyfikacją, mocą znamionową, gwarancją produktu producenta, rodzajem inwertera, ceną oraz wynikami badań instytutu PVEL. Wówczas decyzja o wyborze paneli fotowoltaicznych będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsza.

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jesteś ciekaw, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych i od czego ona zależy? Moduły mogą działać kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że sama instalacja jest wolna od jakichkolwiek wad fabrycznych czy uszkodzeń mechanicznych.

Żywotność paneli polskiej firmy Selfa, według gwarancji producenta, wynosi aż 30 lat! Natomiast na swoje moduły marka Risen udziela 25-letniej gwarancji liniowej. 

Co to znaczy? Większość producentów instalacji fotowoltaicznych informuje klientów, że w ciągu pierwszych 10 lat od zakupu inwestycji może nastąpić utrata mocy nominalnej na poziomie 10 %. Natomiast gwarancja liniowa Risen sprawia, że ten spadek mocy jest mniejszy o jakieś ok. 7-8 % od konkurencyjnych firm. To tłumaczy długą żywotność paneli fotowoltaicznych tych dwóch marek i powód, dla jakiego nasi klienci tak chętnie je wybierają do swoich instalacji.

Dowodem na to, że działanie fotowoltaiki przez kilkadziesiąt lat to nie tylko teoria,  jest pierwszy system fotowoltaiczny typu on-grid. Powstał on w 1982 roku w mieście Lugano w Szwajcarii i od tamtego momentu nadal działa zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Jednak jego komponenty znacznie odbiegają od dzisiejszych standardów. Ciekawostką jest to, że po ponad 20 latach eksploatacji ok. 60 % modułów miała degradację mniejszą o ok. 10 % w stosunku do pierwotnej mocy nominalnej instalacji, a tylko 6 % instalacji moc spadła o ok. 80 %.

Wymiana paneli fotowoltaicznych – po jakim czasie następuje?

Wymiana paneli fotowoltaicznych na dachu

Na rynku fotowoltaicznym średnia żywotność paneli to ok. 10-15 lat. Jeśli zastanawiasz się nad tym, po jakim czasie się je wymienia, to wiedz, że to zależy od jakości i sprawności fotowoltaiki. W naprawdę starannie zaprojektowanych instalacjach fotowoltaicznych wymiana modułów nie jest konieczna. Wyjątkiem są trudne do przewidzenia uszkodzenia mechaniczne – wtedy warto rozważyć ich wymianę, aby mieć pewność, że instalacja będzie sprawna.

Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych – co warto o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się, dlaczego następuje spadek wydajności paneli fotowoltaicznych i jakie czynniki osłabiają ich działanie? Na czym polega degradacja fotowoltaiki? To nic innego jak zmniejszająca się wraz z upływem czasu moc modułów fotowoltaicznych – pod wpływem różnych czynników instalacja generuje mniej uzysków niż na początku. Dlaczego tak się dzieje? 

Wpływ na to ma nie tylko umiejscowienie paneli czy stopień ich zacienienia, ale przede wszystkim moc znamionowa modułów, która wraz z upływem czasu ulega zmniejszeniu. Warto jednak pamiętać, że wysokiej jakości komponenty instalacji są bardzo wydajne, dlatego spadek mocy paneli po kilku latach może być nieznaczny.

O czym jeszcze warto pamiętać przed zakupem instalacji fotowoltaicznej?

  • Interesuje Cię zakup własnej instalacji fotowoltaicznej? 
  • Masz pytania związane z tym, jakie są najlepsze panele i potrzebujesz wsparcia w zakresie doboru prawidłowej mocy do swojej instalacji? 
  • A może chcesz porozmawiać o tym, jak zwiększyć wydajność swojej fotowoltaiki?

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy doradzą Ci w zakresie wyboru najlepszych paneli słonecznych, ochrony przeciwpożarowej instalacji i wydajności instalacji.

Udostępnij

Ostatnie artykuły