Widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów nikogo już nie dziwi. Właściciele domów, firm czy gospodarstw rolnych decydują się na to rozwiązanie, aby przede wszystkim znacznie obniżyć rachunki za prąd. Poszukując oszczędności dla swojego domu, coraz więcej osób stawia na czerpanie energii z odnawialnych źródeł. Najpopularniejszym rozwiązaniem wciąż są panele fotowoltaiczne, a połączenie ich z innym źródłem, takim jak np. pompa ciepła pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności!
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne są montowane na gruncie lub na dachach budynków. Ważne jest, by przy montażu zachować odpowiedni kąt, dzięki któremu działanie promieni słonecznych będzie najbardziej efektywne. Pozyskana w ten sposób energia wytwarza prąd stały, który w dalszym etapie procesu zostaje przekształcony na prąd zmienny. Może zostać wykorzystany do:
- zasilania systemów grzewczych,
- zasilania sprzętów RTV i AGD,
- podgrzewania wody.
Zdecydowaną zaletą fotowoltaiki jest fakt, że wytwarzana energia może być wykorzystywana do bieżących potrzeb, a jej nadmiar zostanie zmagazynowany na później.
Jak działa pompa ciepła?
Przeznaczeniem pompy ciepła jest nie tylko ogrzewanie domów, ale także podgrzewanie wody. Co więcej, pompa ciepła może być wykorzystana do chłodzenia pomieszczeń, dzięki czemu działa jak klimatyzacja. To świadczy o jej wielofunkcyjności. Wykorzystuje energię pochodzącą z otoczenia, zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie i pozwala zwiększyć konsumpcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej na bieżąco. Przy tym nie emituje żadnych zanieczyszczeń powietrza. Warto pamiętać o pompie ciepła już na etapie planowania budowy domu. Decyzja o jej wyborze pozwoli ograniczyć koszty budowy, ponieważ nie ma konieczności inwestycji w domową kotłownię ani komin. Pompę ciepła można zamontować niemal w każdym obiekcie.
Fotowoltaika + pompa ciepła. Dlaczego warto?
Bez zawahania się można stwierdzić, że fotowoltaika i pompa ciepła to duet idealny! Działanie obu tych instalacji jest korzystne dla środowiska i przede wszystkim niezwykle opłacalne. Uniezależnia od rosnących cen energii elektrycznej, węgla, gazu, a także innych znaczących surowców. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może działać niezależnie od innych źródeł zasilania. Odpowiedni dobór urządzenia oraz skali termomodernizacyjnej, należy zlecić specjalistom. Dodatkowo zaleca się, aby przed wymianą kotła na nowoczesną pompę przeprowadzić audyt energetyczny. Instalacja pompy ciepła w zestawieniu z fotowoltaiką to nie tylko optymalne rozwiązanie ekonomiczne, ale i ekologiczne.
Sprawdź oszczędne, bezpieczne, ekologiczne i komfortowe ogrzewanie dla Twojego domu!
Umów się na bezpłatny audyt.
Zadzwoń: 76 777 77 77. Napisz: biuro@n-energia.pl