Mówi się, że instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa. Po części jest to prawda, ale aby cieszyć się jej sprawnością przez długie lata (nawet 30-40 lat) należy ją regularnie serwisować, a także … czyścić! Każde regularnie używane urządzenie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o instalację fotowoltaiczną, by jej nie uszkodzić?
Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych to podstawa
Najlepszą decyzją przy montażu paneli fotowoltaicznych jest wybór najwyższej jakości komponentów, ale także odpowiednie zamontowanie całej konstrukcji. Zastosowanie tych dwóch czynników zdecydowanie wpłynie na długie, bezawaryjne działanie.
Jak często serwisować instalację?
Najlepiej raz w roku! Choć warto sprawdzić częstotliwość serwisowania poszczególnych komponentów, z których składa się instalacja fotowoltaiczna w ogólnych warunkach użytkowania producenta. I warto to potraktować jako obowiązek. Na prawidłowe funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych wpływa ich regularna konserwacja, która bardzo często jest warunkiem gwarancji. Czystość paneli zapewnia bezawaryjną pracę i pełen zakres ich możliwości do wytwarzania energii słonecznej i przetwarzania jej w prąd. Przegląd trwa zwykle ok. 30 minut, a w tym czasie dokonuje się pomiarów elektrycznych, termicznych i uziemienia. Sprawdzany jest również stan samych paneli. Warto sprawdzić, czy nie ma widocznych rys, pęknięć czy innych uszkodzeń spowodowanych, chociażby warunkami pogodowymi.
Co najczęściej zanieczyszcza panele fotowoltaiczne?
Do najczęstszych zabrudzeń dachowych paneli fotowoltaicznych należą liście, ptasie odchody i zalegający kurz. Pojawiają się głównie wokół komina i anteny. O ile liście nie stanowią zbyt dużego zagrożenia, o tyle ptasie odchody już tak. Zawarty w nich kwasowy odczyn potrafi zniszczyć nie tylko lakier samochodowy, ale i utrudnić proces nasłoneczniania paneli fotowoltaicznych. Takie problemy mogą wystąpić zwłaszcza wśród paneli gorszej jakości, dlatego warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed zakupem. Ptasich zanieczyszczeń należy pozbyć się najszybciej, jako to możliwe.
Czyścić panele samodzielnie czy nie?
Najczęściej używana odpowiedź „to zależy” ma również zastosowanie w tej sytuacji. Wiele osób uważa, że mycie paneli fotowoltaicznych to dodatkowy koszt, który przyczyni się do wydłużenia okresu zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. I w tym miejscu warto wspomnieć o odpowiednim kącie montażu paneli, który ułatwi nie tylko lepsze działanie promieni słonecznych, ale pozwoli w dużym stopniu na samooczyszczanie. A do tego najczęściej przyczyniają się opady deszczu lub śniegu.
Według badań przeprowadzonych w Wyższej Szkole Technicznej w Bernie czysta powierzchnia paneli poprawia ich wydajność nawet o 14%! To naukowe potwierdzenie tezy, że jednak panele warto myć.
Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych zaleca się wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, ale jeśli dostęp do nich jest prosty i przede wszystkim bezpieczny można zrobić to samodzielnie za pomocą łagodnych środków czyszczących i miękkiej, najlepiej nylonowej gąbki. Należy jednak pamiętać o dokładnym spłukaniu.
O czym warto pamiętać przy czyszczeniu paneli?
- Nie wolno czyścić paneli w słońcu, ponieważ może to skutkować ich uszkodzeniem.
- Nie należy używać detergentów i szorstkich produktów czyszczących.
- Nie należy czyścić nagrzanych paneli.
- Zimą można zmieść grubą warstwę śniegu delikatną szczotką.
- Nie należy korzystać z myjek ciśnieniowych.
Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną?
Zamów bezpłatny audyt.
Zadzwoń: 76 777 77 77. Napisz: biuro@n-energia.pl