...

Panele Full Black: czy warto postawić na czarne panele fotowoltaiczne? Czym różnią się od zwykłych?

Porady
Panele Full Black zamontowane na dachu

Funkcjonalność, super wydajność oraz wysoka estetyka w jednym? I to w przypadku fotowoltaiki? Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak jest możliwe. Tego typu rozwiązanie premium to panele Full Black, które znaleźć można teraz w ofercie dobrego dystrybutora z branży. 

  • Co warto wiedzieć o tego rodzaju modułach? 
  • Czym różnić się będą od powszechnie znanych paneli fotowoltaicznych? 

Sprawdziliśmy to. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury naszego wpisu. Warto!

Wielka moc czarnych paneli monokrystalicznych

Panele Full Black są modułami monokrystalicznymi, co oznacza, że jedno ogniwo wykonane jest z pojedynczego kryształu krzemu. Rozwiązanie tego typu nie jest przypadkowe – to właśnie przemyślana budowa takich paneli wpływa na zwiększenie wydajności ich pracy. W produkcji tego rodzaju modułów PV używa się jednego dużego monokryształu krzemu o kształcie walca i średnicy blisko 30 cm. Następnie tnie się go na płytki o grubości 2 – 3 mm, a wycięte ogniwa łączy się w trzy sekcje. Napięcie energii w takim module wynosi około 35 – 40 V, co jest bardzo dobrym wynikiem. 

Warto podkreślić, że im mniej kryształów występuje w ogniwie, tym więcej prądu w praktyce może dane ogniwo wyprodukować. To z pewnością doskonała wiadomość dla wszystkich tych inwestorów, którzy nie są jeszcze do końca przekonani o wyborze czarnych, monokrystalicznych paneli. 

Pod względem wydajności więc panele Full Black z pewnością przewyższają wciąż często wykorzystywane panele polikrystaliczne. W porównaniu ze zwykłymi panelami PV ich wydajność jest wyższa średnio o 4%. Dodatkowo, badania pokazują, że moduły Full Black odnotowują też rzadziej spadki wydajności.

Estetyka produktów premium

Panele Full Black na dachu domu jednorodzinnego

Tym, co wyróżnia czarne panele, jest z pewnością ich atrakcyjność wizualna. Moduły fotowoltaiczne w czerni idealnie prezentować się będą szczególnie na ciemnej dachówce. Dodatkowo ich kolorystyka sprawia, że niewidoczny staje się siateczkowy podział ich powierzchni. Ponadto stosuje się również czarną, aluminiową ramkę, która dopełnia eleganckiego wyglądu takiego modułu fotowoltaicznego. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich tych inwestorów, którzy są jednocześnie wielkimi estetami oraz świadomie inwestują w posiadaną nieruchomość. 

Decyzja o wyborze paneli monokrystalicznych wpłynie też na realne zwiększenie wartości nieruchomości. Co najważniejsze zaś – popularność czarnych paneli nie jest chwilowa. To trend, który zgodnie z przewidywaniami znawców branży, będzie się utrzymywał przez długie lata.

Do tego warto też dodać, że moduły Full Black świetnie sprawdzą się w przypadku montażu na dachach spadzistych. Tego rodzaju zadaszenia bowiem wymagają szczególnie starannych zabiegów wykończeniowych. Jednolite pokrycie dachu będzie z pewnością stanowić doskonałą wizytówkę każdej nowocześnie wykończonej, ekskluzywnej nieruchomości.

Moduły double glass

Czy panele Full Black są lepsze od zwykłych? Z pewnością tak – w szczególności wówczas, gdy zastosowano w nich technologię Bifacial. Jej istotą jest zwiększenie wydajności modułów PV poprzez umieszczenie ogniw po obu stronach modułu. Okazuje się więc, że możliwe jest czerpanie energii także od spodu paneli. 

Jak to się przekłada na zwiększenie uzysku energii elektrycznej? Może on wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent – średnio o 20%. Nikogo nie powinno więc dziwić, że zainteresowanie nowoczesnymi panelami Full Black stale rośnie, a ich produkcja nieustannie się rozwija. Wdrażanie innowacyjnych, ale przy tym także sprawdzonych rozwiązań jest obecnie bardzo na topie. Dobrą wiadomością będzie z pewnością to, że trend ten nie powinien się zmieniać.

Doskonała trwałość nowoczesnych technologii

Innowacyjne panele fotowoltaiczne Full Black gwarantują najwyższą wytrzymałość na anomalie pogodowe. Niestraszne im więc wiatr, śnieg, a nawet grad. 

Co więcej – tego rodzaju panele wykazywać będą nawet większą wydajność podczas niekorzystnej pogody! To wszystko dzięki temu, że wystarczy im mniejsza dostępność światła do sukcesywnego generowania energii elektrycznej. 

Do tego niezwykle istotne jest też zastosowanie technologii Double Glass. To specjalnie hartowane szkło, które stosowane jest z obu stron modułów PV – także od spodu – zamiast standardowej powłoki PCV. Dzięki temu też czarne panele mają podwyższoną odporność ogniową i chemiczną. Niestraszny będzie im więc kontakt z amoniakiem, mgłą solną czy szybko rozprzestrzeniającym się ogniem. Najwyższy poziom bezpieczeństwa eksploatacji jest zapewniony.

Ponadto panele wyróżniają się dużą lekkością konstrukcyjną, przez co moduły nie ulegają niebezpiecznym przeciążeniom. A co wiadomo o żywotności tego typu modułów? Korzystając z oferty lidera wśród producentów paneli Full Black, zyskuje się nawet 30-letnią gwarancję na uzysk energii oraz 15 lat gwarancji na wady i usterki modułów zamontowanych na dachu. To jednak nie wszystko. U dobrego producenta z branży otrzymać można także ubezpieczenie gwarancji uzysków na 30 lat. Czy to nie jest oferta z grupy tych, z której grzechem byłoby nie skorzystać? Wybór licznych korzyści płynących z zakupu i montażu czarnych paneli na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Co więcej – inwestycja ta sprawdzi się nie tylko w obiektach budowanych na użytek prywatny, ale również i w projektach typowo komercyjnych.

Zaawansowane możliwości samoczyszczące

Ogromną zaletą innowacyjnych paneli Full Black jest zastosowanie powłoki grafenowej. Ta wyróżnia się cennymi właściwościami samoczyszczącymi. Grafen najczęściej stosuje się w podwójnej szklanej warstwie modułu PV i jest on zintegrowany z szybą modułu – jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu możliwe jest zwiększenie trwałości czarnych paneli oraz utrzymanie pełnych właściwości ich powłoki nawet na długie lata. To dużo lepsze rozwiązanie niż naniesienie grafenu jedynie na powierzchnię modułu. Do tego świetnie sprawdza się też w procesie samooczyszczania paneli. 

Zjawisko to nazywamy fotokatalizą, a jego istotą jest rozkładanie zanieczyszczeń dzięki padającym na moduły promieni UV. Rozłożone w ten sposób zanieczyszczenia, w tym liczne pyły, są spłukiwane przez deszcz, co sprzyja szybkiemu i skutecznemu oczyszczeniu modułów fotowoltaicznych.

Wady czarnych paneli

Skoro wiadomo już, że panele Full Black wyróżniają się doskonałą wydajnością i funkcjonalnością, to czy mają jakieś wady? Na pewno zaliczyć do nich należy dość wysoki koszt tego rodzaju modułów fotowoltaicznych. Wszystko związane jest bowiem z bardzo czasochłonnej ich produkcji. Mimo tego jednak, że inwestycja finansowa w ich zakup jest większa niż w przypadku wyboru zwykłych paneli, to jednak z sukcesem zwraca się w trakcie eksploatacji tego nowoczesnego systemu PV.

Słowem podsumowania

Czy warto wybrać nowoczesne panele Full Black? To rozwiązanie z sektora premium, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Decyduje o tym nie tylko ogromna trwałość tego rodzaju modułów, ale również zdecydowanie większa wydajność niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Nie należy zapominać i o tym, że wybór tego rodzaju modułów jest też rozwiązaniem bardzo estetycznym oraz ma wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości. Pewne pozostaje więc to, że warto zdecydować się na montaż monokrystalicznych, czarnych paneli ZNShine. To sprawdzona inwestycja, która przyniesie wymierne zyski i z pewnością nie zawiedzie oczekiwań nawet tych najbardziej wymagających inwestorów. 

Warto postawić na wybór niepalnych, bezpiecznych, sprawdzonych, a do tego także samoczyszczących, monokrystalicznych, czarnych modułów fotowoltaicznych double glass z powłoką grafenową. Lista korzyści związanych z wyborem tych innowacyjnych technologii PV jest doprawdy ogromna!

Udostępnij