Dodatek osłonowy do cen gazu i prądu. Kto może się starać o dofinansowanie?

Porady

Stale rosnące ceny prądu i gazu to już niestety rzeczywistość, z którą przyszło nam się zmierzyć. Pod koniec 2021 roku weszła w życie Tarcza Antyinflacyjna, której jednym z elementów jest dodatek osłonowy. Dzięki niemu wiele polskich gospodarstw otrzyma dofinansowanie cen gazu i prądu. Jak wysokie jest to świadczenie i kto może się o nie ubiegać? Poznaj szczegóły.

Czym jest dodatek osłonowy do cen gazu i prądu?

Dodatek osłonowy jest jednym z kluczowych elementów Tarczy Antyinflacyjnej. Jego zadaniem jest obniżenie szybko rosnących cen żywności, gazu i energii. Wsparcie od rządu może dostać każde gospodarstwo, które spełni określone warunki.

Komu przysługuje?

Aby otrzymać dopłatę, przeciętne miesięczne dochody nie powinny przekraczać 2100 zł netto w przypadku jednoosobowego gospodarstwa lub 1500 zł netto na osobę, jeśli w gospodarstwie zamieszkuje więcej osób.

Wysokość dopłat

Wysokość dopłat zależy od dochodów gospodarstwa domowego i jest określana na podstawie 3 kryteriów:

  • liczby osób w gospodarstwie domowym,
  • dochodu,
  • posiadania ogrzewania węglowego.

Gospodarstwo jednoosobowe, którego dochody są niższe niż 2100 zł netto, może otrzymać 400-500zł dopłat w zależności od rodzaju stosowanego ogrzewania. Gospodarstwa 2-3 osobowe mogą liczyć na dopłaty rzędu 600-750 zł. W przypadku większych gospodarstw 4-5 osobowych dopłaty mogą wynieść 850 zł/1062,50 zł. Na największe dofinansowanie mogą liczyć gospodarstwa składające się z 6 i więcej osób. Wysokość dopłaty wynosi 1150 zł/ 1437,50 zł. 

Jak otrzymać dodatek?

Aby otrzymać dodatek osłonowy, należy złożyć wniosek do 31 stycznia lub 31 października 2022 roku. Środki będą wypłacane w dwóch równych ratach, pierwsza do 31 marca 2022 roku, a kolejna do 2 grudnia. Osoby, które nie zdążą złożyć wniosku do końca stycznia, mogą to zrobić do końca października. W takiej sytuacji wypłata będzie zrealizowana w jednej, grudniowej transzy. Wniosek o dodatek osłonowy można pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/klimat/do-pobrania

Fotowoltaika, jako sposób na rosnące ceny energii elektrycznej

O podwyżkach cen energii było wiadomo już od dłuższego czasu. Szybko rosnące ceny prądu uderzą w wiele polskich gospodarstw, dlatego warto poszukać innego rozwiązania. Odpowiedzią na uniezależnienie się od podwyżek może być fotowoltaika, która umożliwia korzystanie z darmowej energii ze słońca. Cechuje ją niezawodność i niska szkodliwość dla środowiska. Dodatkową oszczędność gwarantuje połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła. Wpłynie to nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale i za ogrzewanie domu oraz podgrzewanie c.w.u. 

Udostępnij

Ostatnie artykuły