Fotowoltaika a solary: czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Porady
fotowoltaika a solary

Popularność energii pozyskiwanej ze słońca nieustannie rośnie – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie tą nowoczesną technologią? Coraz więcej osób pragnie uniezależnić się od nieustannie drożejących kosztów eksploatacji energii elektrycznej pobieranej z sieci.

 • Czy jednak w przypadku każdej inwestycji mówi się o wykorzystaniu technologii paneli fotowoltaicznych?
 • A może inwestorzy decydują się raczej na montaż kolektorów słonecznych?
 • Jakie są najważniejsze różnice między fotowoltaiką a solarami?

Odpowiedzi na najważniejsze pytania z tej dziedziny prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika czy kolektory słoneczne – główne podobieństwa

Czy na pierwszy rzut oka panele fotowoltaiczne i solary mogą wydawać się tym samym? Tak, zważywszy na wykorzystywanie słońca do produkcji energii.

Obie te technologie łączyć będzie ekologiczność oraz wytwarzanie energii bez żadnych skutków ubocznych.

Okazuje się jednak, że to jedyne podobieństwa. Różnice między tymi dwoma technologiami koncentrują się na tym, co później dzieje się z wytworzoną ze słońca energią. O tym piszemy w dalszej części naszego wpisu.

Solary a fotowoltaika – różnice

Nowoczesne panele fotowoltaiczne pozwalają na wyprodukowanie darmowego prądu ze słońca i skuteczne zasilanie całej domowej elektroniki. Ich głównym atutem jest wszechstronność zastosowania wygenerowanej energii elektrycznej. To wszystko zaś możliwe jest dzięki temu, że padające na panele fotowoltaiczne promienie słoneczne z powodzeniem można zamienić na prąd. Energia ta trafia następnie do inwertera lub falownika, po czym prąd stały zostaje zamieniony na prąd przemienny.

Wyprodukowaną przez fotowoltaikę energię elektryczną z powodzeniem można wykorzystać w dowolny sposób. Priorytetem pozostaje oczywiście zasilanie elektrycznych urządzeń domowych.

Kolektor słoneczny – zasada działania

Czym różnią się więc kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych? Główna różnica polega na tym, że solary nie produkują prądu. Istotą ich działania jest wytwarzanie energii cieplnej. Ta zaś możliwa jest do uzyskania dzięki przechwyceniu promieniowania słonecznego przez powierzchnię absorbera. To właśnie dzięki niemu nośnik ciepła się nagrzewa oraz przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego, w którym znajduje się woda użytkowa. Po oddaniu ciepła nośnik wraca do kolektora.

wytwarzanie ciepła

Warto dodać, że ze względu na rodzaj nośnika ciepła, kolektory słoneczne podzielić można na trzy rodzaje:

 1. płaskie,
 2. płaskie próżniowe
 3. oraz próżniowo-rurowe.

Solary wykorzystywane są wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania pracy centralnego ogrzewania lub do podgrzewania wody w basenie. W żadnym przypadku nie można mówić o tym, że ich zastosowaniem będzie zasilenie innych urządzeń w energię elektryczną.

Dlaczego? Okazuje się, że mała instalacja z 2-3 kolektorami pokrywać będzie zaledwie około 50% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do zapewnienia dostępu do ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Warto zaznaczyć jednak, że latem dzięki kolektorom będziemy w stanie zaspokoić nawet 100% naszego zapotrzebowania, jednak wiosną i jesienią będzie to możliwe już tylko częściowo. W tym okresie niezbędne okaże się dogrzanie wody z wykorzystaniem kotła lub grzałki. Do tego w warunkach zimowych, przy pochmurnej pogodzie i mrozie, temperatura kolektorów słonecznych będzie zbyt niska.

W jakich sytuacjach więc instalacja solarów sprawdza się najlepiej? Z pewnością tam, gdzie tego rodzaju inwestycja poczyniona jest w celu podgrzania c.w.u., przy jednoczesnym założeniu, że kolektory pokrywać będą ok. 60% zapotrzebowania na energię niezbędną do tego celu.

Najlepsze miejsce montażu

Gdzie najczęściej montuje się panele słoneczne lub solary?

Okazuje się, że jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadku modułów fotowoltaicznych jest ich montaż na dachu.

Czy to jedyna dostępna opcja? Niekoniecznie. Praktyka pokazuje, że z równie dużym powodzeniem taką instalację można zamontować na gruncie. Wybór tej opcji będzie konieczny, jeśli dach ma dość skomplikowaną konstrukcję lub inwestor nie chce ingerować w wygląd budynku mieszkalnego. 

Z kolei montaż kolektorów słonecznych możliwy jest wyłącznie dachu, przy czym konieczne jest zachowanie odległości minimum 3 metrów od gruntu.

montaż na dachu

Warto podkreślić, że najpopularniejszym rozwiązaniem pozostaje instalacja płaskich kolektorów dachowych. Czy to jednak możliwe jest zawsze? Okazuje się, że niekoniecznie. Inwestycja ta sprawdzi się wówczas, gdy nachylenie dachu budynku wynosi co najmniej 25 stopni. Dodatkowo dobrze też wiedzieć, że instalacja kolektorów słonecznych składać się będzie z wielu elementów.

Będą to m.in.:

 • kolektory,
 • rury wraz z izolacją,
 • zasobnik ciepłej wody,
 • naczynie wzbiorcze,
 • pompa,
 • sterownik,
 • zawory
 • oraz inne, dużo drobniejsze elementy.

Na szczególną uwagę zasługuje właściwy dobór zasobnika c.w.u. Musi on być większy, niż ten współpracujący z kotłem. Jego pojemność jest ważna głównie z uwagi na to, że zbiornik odbiera latem dużo ciepła z kolektorów. Typowa pojemność zasobnika dedykowanego 4-osobowej rodzinie wynosi 300 litrów.

A jak rzecz się ma ze zwrotem kosztów inwestycyjnych? Jak sytuacja wygląda w przypadku instalacji PV lub solarów?

Solary czy fotowoltaika – co szybciej się zwróci?

solary czy fotowoltaika - co się szybciej zwróci?

W branży najnowszych technologii panuje przekonanie, że inwestycja w zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to inwestycja w 100% sprawdzona. Skąd ta pewność?

Rachunki za prąd przy korzystaniu z paneli PV są często niższe nawet o 90%. To najlepszy dowód na to, że inwestycja w moduły fotowoltaiczne może się zwrócić już w ciągu kilku lat!

A co więcej – z powodzeniem może się zwrócić nawet wielokrotnie! To doskonała wiadomość dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani tą mądrą inwestycją.

Jak sytuacja przedstawia się zaś w przypadku wyboru kolektorów słonecznych? Tu zwrot poniesionych kosztów inwestycyjnych może być nawet dwa razy dłuższy niż w przypadku wyboru instalacji PV. Jasne pozostaje więc to, że popularność fotowoltaiki bije na głowę zainteresowanie inwestycją w zakup i montaż solarów.

Dla kogo solary?

Wybór między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi warto rozpatrywać w kontekście ich wykorzystania.

Kiedy bardziej opłaca się zainwestować w solary?

 • Z pewnością wówczas, gdy inwestorom zależy na dostępie do ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to sprawdzi się latem jako samodzielnie istniejąca instalacja z kolektorami słonecznymi, która w 100% pokryje zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę. Z kolei w okresie wiosenno-jesiennym spełniać będzie te potrzeby wyłącznie częściowo.
 • Kolektory słoneczne jako element instalacji grzewczej sprawdzą się zaś tam, gdzie korzysta się z kotłów na paliwo stałe. Dzięki instalacji solarnej jej użytkownicy nie będą musieli palić latem w kotle, co pozwoli znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu jednorodzinnego.
 • Z pewnością warto rozważyć też opcję połączenia systemu solarnego z pompą ciepła lub gazowym bądź olejowym urządzeniem kondensacyjnym. Taka nowoczesna opcja ogrzewania domu sprawdzi się doskonale, a optymalizację pracy kolektorów można osiągnąć w bardzo prosty sposób – wykorzystując sterowniki kolektorów słonecznych. Te urządzenia, choć niewielkie, znacznie podnoszą wydajność pracy instalacji solarnej oraz ułatwiają jej obsługę.

Kolektory fotowoltaiczne – dla kogo?

Inwestycja w fotowoltaikę z kolei sprawdzi się u tych osób, które chcą wdrożyć możliwie jak najskuteczniejsze rozwiązania energooszczędne oraz zależy im na uniezależnieniu się od stale drożejących kosztów eksploatacji energii elektrycznej pobieranej z sieci.

 • Ponadto korzyścią jest także brak emisji dwutlenku węgla do środowiska oraz możliwość ograniczenia zużycia paliw kopalnych.
 • Wielu użytkowników wskazuje też na to, że energia słoneczna jest bezpłatna, a przy tym jednocześnie również niewyczerpalna.
 • Dodatkowo nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane w okresie wiosenno – letnim z powodzeniem można magazynować w sieci, by później korzystać z nich w okresie mniejszej wydajności instalacji PV.

Najkorzystniejszym wariantem wdrażanym w małych domowych instalacjach fotowoltaicznych jest taki, w którym zgodnie z obowiązującym prawem, można pobrać 80% energii przekazanej wcześniej do sieci.

Przepis ten dotyczy instalacji o mocy do 10 kW. Przy instalacjach o mocy powyżej 10 kW, obowiązuje nieco mniej korzystny przelicznik. Mowa o możliwości odebrania 70% energii przesłanej wcześniej do sieci.

Ponadto warto też dodać, że popularność paneli fotowoltaicznych nie bierze się znikąd. Stale rosnące zainteresowanie ich instalacją wiąże się z dużą sprawnością przemiany energii słonecznej w elektryczność. Ta zawierać się będzie w przedziale od kilku do ponad 20%, w zależności od budowy ogniw fotowoltaicznych.

Słowem podsumowania

kolektory słoneczne czy fotowoltaika?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy lepiej wybrać kolektory słoneczne, czy fotowoltaikę, dobrze zwrócić uwagę na jedną kwestię.

Oba rozwiązania, choć różne technologicznie i pod względem możliwości zastosowania, łączy proekologiczność. Warto podkreślić jednak, że instalacja PV ma znaczenie bardziej globalne. Korzyści z eksploatacji solarów będą miały zaś wymiar bardziej lokalny.

To właśnie dzięki wykorzystaniu zasady działania kolektorów słonecznych spala się dużo mniej paliwa, a w efekcie czego powstaje także mniej dymu. Efekty wykorzystania solarów widzą szczególnie ci, którzy użytkują kotły na paliwa stałe. Wówczas w okresie letnim nie zachodzi konieczność rozpalania w kotle, a dostęp do podgrzanej wody użytkowej możliwy jest wyłącznie dzięki działaniu solarów.

Ostateczna decyzja między solarami a kolektorami fotowoltaicznymi zależeć będzie więc od tego, czego dokładnie inwestorzy oczekują od eksploatacji tych proekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Warto dokonać więc dobrego i przemyślanego wyboru.

Zainwestuj w bezpieczeństwo

Jeśli chcesz porozmawiać z naszym doradcą na temat instalacji fotowoltaicznej, która zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe, techniczne i elektryczne, skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego – oddzwonimy.

Udostępnij

Ostatnie artykuły