...

Fotowoltaika. Co nas czeka w 2022 roku?

Porady

Prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza dla fotowoltaiki i prosumentów nowy system rozliczeń zostały zakończone. Nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Co to oznacza dla branży? Jakie trendy będzie można zaobserwować na rynku OZE w 2022 roku? Swoimi prognozami i spostrzeżeniami podzielił się z nami Bartosz Bąbrych, prezes zarządu N Energia. 

Czy 2022 będzie rokiem podwyżek? 

Podwyżki cen komponentów do instalacji PV były zapowiadane już wielokrotnie. Nie pomaga też wysoka inflacja w kraju i na świecie, w tym także w Chinach. Ceny komponentów idą w górę, ale jeszcze szybciej rośnie cena energii elektrycznej na giełdach europejskich, w tym polskiej. 

Dlaczego tak się dzieje? 

Powodem wzrostów cen energii jest niedobór surowców do produkcji (węgla i gazu) oraz rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, których cena w ostatnim czasie biła rekordy, a obecnie wynosi ponad 80 euro za każdą MWh. Fotowoltaika, która zdobywa znaczący udział w naszym miksie energetycznym, chroni nasz kraj przed letnimi blackoutami — daje kilka dodatkowych GW mocy. Rozbudowa kompleksowego OZE (słońce, wiatr, biomasa, geotermia) to większe bezpieczeństwo energetyczne na najbliższe lata oraz ochrona przed znacznymi wzrostami cen. Wystarczy spojrzeć na Norwegię, która w 99% produkuję energię elektryczną z OZE. Dzięki temu osiąga najniższe ceny energii na giełdach przy jednoczesnej niskiej emisji wynoszącej 45 gr/MWh. Dla porównania w Polsce to około 800 gr/MWh.

W jakim tempie będzie rozwijać się fotowoltaika w Polsce?

Szacujemy, że w pierwszym kwartale powstanie nawet ok. 200 tys. nowych instalacji. W kolejnych kwartałach sytuacja się unormuje. Od kwietnia szacuję przyrost w okolicach 15 tys. nowych mikroinstalacji.

Skąd takie prognozy?

Wynika to przede wszystkim z faktu szybko rosnących cen za energię elektryczną. Wiemy już o 24% podwyżce cen za kompleksowe dostawy energii, natomiast biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat, możemy spodziewać się drugiej podwyżki w kolejnym półroczu w granicach 20%, może nawet 25%. Dlatego fotowoltaika prosumencka nadal będzie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Jakie trendy będą widoczne w sektorze fotowoltaiki w tym roku?

2022 to rok dalszej transformacji energetycznej pod kątem wytwarzania prądu i ciepła. Dużą rolę odegrają w tym dotacje dla nowo budowanych domów. Czekamy na szczegóły planowanych systemów wsparcia dla banków energii i elektryków. Ich uruchomienie spowoduje wzrost atrakcyjności i zainteresowania produktami OZE.

Fotowoltaika z net-billingiem nadal bardzo opłacalna

Wraz z początkiem tego roku weszły w życie wysokie podwyżki cen prądu, a mówi się już o następnych. Z kolei na przełomie stycznia i lutego większość firm z branży OZE całkowicie wstrzymała sprzedaż, obawiając się o dotrzymanie terminów montaży, a także z racji na brak nowej oferty obejmującej zasady rozliczania w systemie net-billingu. Stale pracują tylko firmy, które mają ekspercką wiedzę i niezbędne kompetencje, by zapewnić najbardziej opłacalne rozwiązania dla inwestorów indywidualnych i biznesowych. To potwierdza nasze diagnozy, że rynek dopiero zaczynie się profesjonalizować.

Nasz zespół wdrożył już nową ofertę dla prosumentów, którzy chcą czerpać maksymalne korzyści z fotowoltaiki w nowym systemie net-billingu dla:

  • domu, 
  • firmy,
  • gospodarstwa rolnego. 

Jeśli chcesz poznać szczegóły, skontaktuj się z nami!

Udostępnij