Fotowoltaika wschód zachód: czy takie ustawienie instalacji fotowoltaicznej na dachu ma sens?

Porady
fotowoltaika wschód zachód - czy ma sens?

Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Na liście tych najważniejszych z pewnością znajduje się ustawienie fotowoltaiki na dachu. Okazuje się, że ogromne znaczenie ma ukierunkowanie modułów tworzących instalację PV oraz kąt pochylenia systemu generowania energii słonecznej.

  • Czy warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki wschód-zachód?
  • Co należy wiedzieć o tej opcji?

Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Czy nachylenie modułów ma znaczenie?

nachylenie modułów

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, warto wiedzieć, że właściwe ukierunkowanie paneli ma ogromne znaczenie dla zapewnienia najwyższej wydajności ich eksploatacji. Należy podkreślić, że powierzchnia czynna modułów fotowoltaicznych powinna być skierowana w stronę słońca. To możliwe staje się do osiągnięcia wówczas, gdy miejscem docelowym montażu instalacji jest dach budynku.

Jakie położenie paneli w Polsce jest najczęściej rekomendowane i wybierane przez inwestorów oraz montażystów?

Najbardziej popularnym ustawieniem, uznawanym jednocześnie za optymalne, przy nachyleniu 35 stopni, jest instalowanie modułów w kierunku południowym. Wybór takiej opcji pozwala na dostęp do doskonałych efektów ilościowych. Okazuje się jednak, że w naszym kraju jest też wielu zwolenników fotowoltaiki wschód-zachód.

Zwolennicy tej opcji wskazują na korzystne parametry związane z wydatkami oraz długością wytwarzania energii. Co warto wiedzieć o kierunku ustawienia paneli fotowoltaicznych wschód-zachód? Czy taka opcja rzeczywiście się opłaca i komu jest polecana w szczególności? Odpowiedź znaleźć można w dalszej części naszej publikacji.

Panele na połaciach wschód-zachód

Instalacja fotowoltaiczna na dachu skierowanym w dwóch kierunkach: na wschód i na zachód, jest jak najbardziej możliwa. Warto podkreślić jednak, że w takim przypadku należy zadbać o równomierne rozłożenie paneli fotowoltaicznych na dwóch połaciach oraz delikatnie przewymiarować wielkość instalacji. Celem takich działań jest zapewnienie takiej wartości wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii, by ta pokrywała realne zapotrzebowanie danego gospodarstwa.

Specjaliści odpowiadający za dobór odpowiedniej instalacji PV doradzają w takiej sytuacji dopasowanie falownika o mniejszej mocy, przy czym urządzenie to zachowuje pełnię swojej funkcjonalności.

Nachylenie paneli fotowoltaicznych latem a zimą

Wielu inwestorów stojących przed wyzwaniem zakupu i montażu instalacji PV zastanawia się nad wydajnością fotowoltaiki zimą. Czy ta jest porównywalna do produkcji energii elektrycznej latem? Okazuje się, że przy nachyleniu całej konstrukcji na poziomie 30 stopni, możliwe jest osiągnięcie optymalnej wydajności systemu fotowoltaicznego niezależnie od pór roku. W praktyce jednak stosowane są często też takie instalacje PV, które mają zapewniać dostarczanie energii elektrycznej wyłącznie latem.

Tego typu instalacje montuje się np. na domkach letniskowych, a całość systemu może być wówczas nachylona pod kątem zaledwie 10-15 stopni, oczywiście najlepiej w kierunku południowym.

Instalacja PV wschód-zachód: kiedy się opłaca?

opłacalność instalacji PV wschód zachód

Ustawienie paneli fotowoltaicznych wschód-zachód najczęściej wdrażane jest przy tych inwestycjach, w których niemożliwy staje się ich ustawienie w kierunku południowym.

Czy montaż instalacji wschód-zachód ma większe znaczenie dla produkcji energii?

Okazuje się, że różnice w generowaniu prądu nie są zbyt duże i mieszczą się w wielkości zaledwie kilku procent mniej w skali roku. Różnica ta więc, w zestawieniu z ilością energii generowanej przez instalację zlokalizowaną na elewacji południowej, nie jest w żadnym przypadku znacząca.

  • Instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód świetnie sprawdzi się w przypadku montażu w gospodarstwach domowych. W takich obiektach największa produkcja energii przypada rano i wieczorem.
  • Instalacja PV okazuje się doskonałym pomysłem do zastosowania na dachach płaskich – wówczas możliwe okazuje się zmontowanie nawet do 50% modułów więcej. Do tego nie zachodzi wtedy konieczność zachowania odpowiednich odległości między modułami, bo te nie będą się wzajemnie zasłaniać.
  • Okazuje się, że porównując wykorzystanie powierzchni dachu dla paneli fotowoltaicznych , korzystniejsza okazuje się właśnie opcja instalacji WE (wschód-zachód). Ta pozwala na zajęcie nawet 70% powierzchni połaci dachowych, przy czym przy fotowoltaice skierowanej na południe wynosi ono około 35%.

Kiedy instalacja wschód-zachód działa najlepiej?

Ponadto fotowoltaika WE słynie z doskonałego działania w niskiej temperaturze i przy dobrej wentylacji. W Polsce nie brakuje pochmurnych dni, a to właśnie wówczas straty energii są mniejsze, niż podczas dni pełnych słońca. Dobrze wiedzieć również, że zdaniem ekspertów z branży, efektywność paneli fotowoltaicznych zamontowanych wyłącznie w kierunku wschodnim lub zachodnim, przy kącie nachylenia 25-40 stopni, wynosić będzie około 80%.

Warto podkreślić też, że fotowoltaika wschód-zachód włącza się wcześniej i pracuje dłużej niż instalacja z generatorem skierowanym wyłącznie na południe. Jest jednak małe „ale”. Dotyczyć będzie ono tego, że instalacja WE nie będzie osiągać tak wysokich mocy w szczycie, jak fotowoltaika zorientowana na południe.

Możliwość łączenia segmentów

Choć w naszym wpisie mówimy głównie o fotowoltaice na dachu w opcji wschód-zachód, warto wspomnieć również o możliwości podzielenia instalacji na kilka segmentów. Zdarza się więc, że inwestorzy dysponujący sporym dachem o różnych opcjach względem kątów nachylenia czy stron świata, decydują się na wdrożenie systemów fotowoltaicznych podzielonych na dwa segmenty. Najpopularniejszym podziałem jest podział na południowy wschód oraz południowy zachód. Co to daje w praktyce? Inwestorzy mogą korzystać z jeszcze wydajniejszej i bardziej efektywnej instalacji PV.

Liczba inwerterów dla instalacji WE

Montaż paneli fotowoltaicznych wschód-zachód kiedyś najczęściej wiązał się z koniecznością zakupu osobnych inwerterów dla każdej ze stron dachu.

inwerter

Okazuje się jednak, że nieustanny postęp technologiczny doprowadził do tego, że obecnie z powodzeniem można wybrać tylko jeden inwerter, który będzie dopasowany do obu stron dachu. Dzięki temu możliwe będzie przekazywanie równomiernych obciążeń urządzeniu, a wydajność działania całej instalacji PV zostanie zachowana.

Zakup jednego inwertera to też korzyści finansowe – kupując model mniejszy i tańszy zarazem, inwestor może generować dodatkowe oszczędności!

Optymalna instalacja PV – jak ją wyliczyć?

Kalkulator fotowoltaiki wschód-zachód to inteligentne i zarazem bardzo proste narzędzie, które pozwoli wyliczyć najważniejsze dane przyszłego systemu fotowoltaicznego. Aby można było skorzystać z licznych funkcjonalności tego narzędzia, warto znać kilka najważniejszych informacji dotyczących danego obiektu.

Co więc powinien wiedzieć każdy potencjalny inwestor, zanim skorzysta z kalkulatora fotowoltaiki?

wysokość kosztów
  • Przede wszystkim znać wysokość aktualnych, miesięcznych kosztów opłat ponoszonych za eksploatację energii elektrycznej w budynku.
  • Do tego powinien również podać miejsce planowanej instalacji PV, określić kąt nachylenia dachu oraz podać jego orientację.

Co może dać skorzystanie z wyliczeń powstałych przy użyciu kalkulatora fotowoltaiki?

  • Inwestor pozna wielkość niezbędnej, prognozowanej mocy fotowoltaiki.
  • Do tego uzyska również informacje o liczbie paneli potrzebnych do zagwarantowania zapotrzebowania energetycznego obiektu oraz dowie się, jaką powierzchnię dachu zajęłaby docelowa instalacja składająca się z modułów fotowoltaicznych.
  • Ponadto inwestor będzie mógł zapoznać się z szacowanymi oszczędnościami rocznymi, które uzyskałby poprzez montaż fotowoltaiki oraz pozna wstępny koszt całości inwestycji.
  • Dodatkowo pozna wykres progu rentowności planowanych prac montażowych.

Wyposażony w taką cenną wiedzę będzie mógł przejść do kolejnych kroków związanych z wdrożeniem nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej wschód-zachód.

Warto podkreślić, że taka inwestycja na pewno szybko mu się opłaci i przyniesie wymierne zyski, z których będzie można czerpać liczne korzyści przez następne długie lata.

Słowem podsumowania

Panele fotowoltaiczne zaliczane są do nowoczesnych i bardzo ekologicznych rozwiązań, pozwalających na produkcję energii elektrycznej ze słońca. Dodatkowo pobór tej energii nie wiąże się z dużym kosztem.

Warto pamiętać jednak o tym, że aby instalacja PV mogła produkować jak najwięcej energii słonecznej, konieczne jest właściwe ustawienie modułów fotowoltaicznych. Niezwykle istotną kwestią jest właściwy kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych oraz przemyślany wybór kierunku, w którym panele będą zwrócone.

Wymienione czynniki będą miały znaczący wpływ na ogólną wydajność całego systemu fotowoltaicznego.

Warto wiedzieć więc, że w Polsce za optymalny uważa się montaż instalacji w kierunku południowym, jednak równie dobrym pomysłem będzie postawienie na fotowoltaikę wschód-zachód. Dobrze pamiętać też o tym, że przy wdrożeniu drugiej opcji, zalecanym kątem nachylenia paneli do poziomu jest kąt 25-40 stopni.

A co niezwykle istotne, montażem instalacji fotowoltaicznej na dachu powinni zająć się doświadczeni fachowcy z branży. Właściwie przeszkolona ekipa monterska i kompetentny projektant przyczynią się do tego, że od momentu profesjonalnego montażu instalacji fotowoltaicznej, będzie ona mogła pracować maksymalnie wydajnie i efektywnie, generując stale rosnące oszczędności na wielu płaszczyznach.

Zainwestuj w bezpieczeństwo

Jeśli chcesz porozmawiać z naszym doradcą na temat instalacji fotowoltaicznej, która zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe, techniczne i elektryczne, skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego – oddzwonimy.

Udostępnij