Decyzja o montażu nowoczesnej i niezawodnej instalacji fotowoltaicznej z reguły nie jest decyzją podejmowaną z dnia na dzień. To raczej inwestycja bardzo przemyślana i dobrze zaplanowana. Nic dziwnego więc, że wszyscy inwestorzy stojący przed wyzwaniem inwestycyjnym chcieliby wiedzieć, jak odpowiednio dobrać moc paneli fotowoltaicznych, by instalacja PV okazała się najlepszą z możliwych.
Odpowiednio wcześniej warto wiedzieć więc ile ogniw będzie potrzebnych do montażu optymalnej instalacji. Dobrze też orientować się w tym, jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych dla domu.
Odpowiedzi na najważniejsze pytania z tej dziedziny prezentujemy w naszym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych tym tematem!
Dobrze dobrana moc fotowoltaiki ma znaczenie
O czym decyduje optymalnie dobrana moc paneli zamontowanych w nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej? Moc ogniw w dużej mierze decyduje o oszczędnościach związanych z fotowoltaiką oraz ma wpływ na czas zwrotu poniesionych kosztów inwestycyjnych. Śmiało można więc stwierdzić, że w procesie planowania instalacji PV, jej moc ma ogromne znaczenie. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi nieco bliżej.
Jaka moc będzie najlepsza dla domu?
Inwestorom planującym montaż przydomowej instalacji PV poleca się taką instalację, której moc ma całkowicie pokrywać zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Jak poznać wartość tej mocy? Można to zrobić jedynie wówczas, gdy zna się zużycie energii w domu. Źródłem informacji będą tu stare faktury za prąd. A co, jeśli takimi dokumentami nie dysponujemy? Wówczas można skorzystać ze specjalnego kalkulatora zużycia energii elektrycznej.
Oczywiście najdokładniejsze szacunki zużycia prądu można poznać, dokonując analizy faktur za prąd z kilku ostatnich lat. Czy jednak znajomość zużycia prądu to wszystko? Okazuje się, że niezupełnie. Do tej wartości należy dodać planowane zwiększenie zużycia prądu, które wynikać będzie ze zmiany sposobu ogrzewania wody lub domu. Zmiana ta dotyczyć będzie ogrzewania elektrycznego. Warto podkreślić, że inwestorzy decydujący się na instalację PV dla domu skorzystać mogą z różnych form finansowania.
Na wyróżnienie zasługuje ulga termomodernizacyjna, z której można skorzystać od 1 stycznia 2019 roku. Jej zakres obejmuje koszt ogniw fotowoltaicznych wraz z osprzętem, falownikiem oraz montażem przydomowej instalacji PV.
Na jakie oszczędności liczyć może więc przeciętny właściciel domu jednorodzinnego? To oszczędności rzędu nawet do 53 000 zł – mniej więcej tyle inwestor może odliczyć od podatku dochodowego.
Fotowoltaika dla nowych domów
W przypadku nowych inwestycji i budynków, które jeszcze nie były użytkowane, ciężko jest realnie oszacować zużycie energii elektrycznej.
W takim przypadku przyjmuje się więc, że moc typowej instalacji PV dla nowych domów jednorodzinnych wynosić będzie około 4 kWp.
Wartość ta rzecz jasna jest wartością umowną i może być zarówno wyższa, jak też i niższa. To, jakie ostatecznie będzie zapotrzebowanie na ilość paneli fotowoltaicznych, zależeć będzie m.in. od powierzchni i nachylenia dachu, ekspozycji na słońce czy ewentualnie występujących zacienień.
Warto dodać jeszcze to, że planując instalację PV, dobrze jest zwiększyć ją o 20%. Dzięki temu będzie można uwzględnić szacowany koszt przechowywania energii elektrycznej w sieci.
Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?
Aby poznać moc ogniw fotowoltaicznych dla domu, warto skorzystać ze sprawdzonych, specjalistycznych założeń.
- Dla użytkowników mini elektrowni o mocy do 10 kW przyjmuje się 1,25 kWp mocy instalacji na każde zużyte 1000 kWh prądu w ciągu roku. Tym samym przy szacunkowym zużyciu na poziomie 2000 kWh rocznie, należy zamontować instalację PV o mocy 2,5 kWp.
- Z kolei użytkownicy mini elektrowni o mocy od 10 do kW muszą liczyć już 1,41 kWp mocy instalacji na każde zużyte 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.
Moc fotowoltaiki dobrana do powierzchni dachu
Już podczas planowania montażu instalacji fotowoltaicznej dla domu warto przeanalizować dokładnie warunki, którymi inwestorzy dysponują. Ogromne znaczenie ma powierzchnia dachu, ponieważ określa możliwość zamontowania określonej ilości paneli.
Bywa i tak, że powierzchnia dachu jest zbyt mała. Co wówczas należy zrobić? Warto wtedy rozważyć umieszczenie paneli fotowoltaicznych na ziemi. Mimo tego, że koszt takiej instalacji będzie droższy, niż tej umiejscowionej na dachu, to jednak w dłuższej perspektywie taka opcja bardzo się opłaci.
Za optymalny sposób ustawienia naziemnej instalacji fotowoltaicznej uznaje się jej ustawienie w kierunku południowym oraz pod kątem 20-30 stopni na południu Polski lub pod kątem 25-35 stopni na północy.
Ile paneli fotowoltaicznych na dom?
Specjaliści z branży fotowoltaicznej wskazują też na pewne standardowe wyliczenia związane z doborem ilości paneli na przydomową instalację PV.
Przyjmuje się więc, że na każdą złotówkę z miesięcznego rachunku za energię elektryczną należy dobrać 27,5 kWp mocy instalacji. Wartość mocy przeciętnej przydomowej instalacji fotowoltaicznej zawierać się będzie w wartości od 3 do 20 kWp.
Jak ta moc przekłada się na ilość potrzebnych paneli?
Przy instalacji o mocy 3 kWh mowa o konieczności zakupu i montażu około 10 paneli fotowoltaicznych. Dobrze jest też poznać wymiary typowego modułu fotowoltaicznego. Ten ma około 1,67 m długości oraz około 1 m szerokości. Z kolei wymagana powierzchnia montażowa dla 1 kWp instalacji, wraz z uwzględnieniem niezbędnych przestrzeni między modułami, wynosi ok. 5,5 m² dla standardowych modułów o mocy 330 W.
Warto dodać, że na rynku znaleźć można ogniwa w bardzo zróżnicowanych cenach.
Wpływ na cenę mają takie czynniki jak:
- rodzaj ogniw,
- moc fotowoltaiki,
- typ instalacji,
- efektywność
- oraz okres gwarancji.
Panele najwyższej jakości będą jednak ogniwami monokrystalicznymi. Te właśnie uznaje się za najbardziej efektywne, a ich sprawność jest najwyższa z możliwych i wynosi 18-20%.
Skutki nieodpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych
Nieoptymalnie dobrana i zbyt mała moc paneli to inwestycja, która wiązać się będzie z wytwarzaniem niewystarczającej ilości energii elektrycznej. W praktyce więc wytworzony przez instalację PV prąd nie będzie w pełni pokrywał wszystkich potrzeb odbiorcy. Jednocześnie więc zwiększać się będzie pobór brakującego prądu z sieci energetycznej, w związku z tym, zwiększy się również wysokość rachunków za prąd.
Złym rozwiązaniem będzie jednak też instalacja fotowoltaiczna o zbyt dużej mocy. Produkcja energii elektrycznej przez panele wówczas będzie na tyle duża, że odbiorca nie będzie nadążał z wykorzystaniem całej energii wyprodukowanej w ciągu roku. Nadwyżkę tę wprawdzie można zmagazynować i wykorzystać w razie potrzeby później, ale żeby tak się stało, należy zadbać o montaż specjalnych baterii lub akumulatorów. Tylko w takiej sytuacji odbiorca, będący równocześnie prosumentem, będzie mógł czerpać dodatkowe korzyści z nadwyżki wyprodukowanego prądu.
Zgodnie z obowiązującym systemem opustów, użytkownik posiadający instalację o mocy do 10 kW, za każdy 1 kWh oddany do sieci ma prawo odebrać 0,8 kWh, zaś posiadaczowi instalacji o mocy od 10 do 50 kW przysługuje odebranie 0,7 kWh za każdy 1 kWh energii elektrycznej oddany do sieci.
Warto uściślić, że mianem prosumenta określani są ci użytkownicy, którzy nie tylko konsumują energię elektryczną wytworzoną z odnawialnych źródeł energii, ale również ją produkują. Tym samym wprowadzają nadwyżki prądu wytworzonego przez ogniwa do sieci elektroenergetycznej.
Podsumowując: źle dobrana moc instalacji PV oznaczać będzie dłuższy czas zwrotu inwestycji. Logiczne pozostaje więc to, że żaden ze współczesnych, świadomych inwestorów, nie chciałby dopuścić do takiej sytuacji.
Precyzyjny dobór mocy fotowoltaiki
Gdyby chciało się poznać jak najkrótszą odpowiedź na pytanie o dobór mocy instalacji fotowoltaicznej dla domu, będzie ona brzmiała tak: wartość mocy powinna być precyzyjnie dobrana do potrzeb danego gospodarstwa domowego.
Optymalną wartość mocy poznać można dzięki szczegółowym obliczeniom dokonywanym przez nikogo innego, jak wysokiej klasy specjalistów z branży. Ponadto dobrze jest wykonać symulację uzysków przy danym usytuowaniu przydomowej instalacji PV. Ta dotyczyć będzie kąta nachylenia paneli do powierzchni terenu oraz odchylenia od kierunku południowego.
Warto dodać, że w żadnym przypadku nie należy wybierać takiej instalacji PV, której moc przekraczać będzie roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Taka instalacja jest najzwyczajniej w świecie po prostu nieopłacalna. Nie dość, że prosument nie będzie w stanie wykorzystać całej wytworzonej energii, to do tego jeszcze koszty inwestycji będą sporo wyższe, a oszczędności dużo mniejsze, niż początkowo się zakładało. Do tego tzw. przewymiarowanie instalacji PV wiązać się będzie też ze stratami wyprodukowanej energii. W sytuacji, gdy nadwyżka oddana do sieci, nie zostanie odebrana przez prosumenta w ciągu roku od jej oddania, bezpowrotnie przepadnie.
Precyzyjny dobór mocy instalacji PV dla domu ma również ogromne znaczenie dla żywotności tej inwestycji. Wybór paneli najwyższej jakości zagwarantuje ich żywotność aż do śmierci technicznej.
Słowem podsumowania
Gdy wiadomo już, jaką powierzchnię zajmie planowana przydomowa instalacja fotowoltaiczna oraz jakie jest zużycie energii elektrycznej, nie warto zwlekać z montażem ogniw. Ich zakup będzie doskonałą inwestycją nie tylko dla portfela prosumentów, ale również dla ochrony środowiska. Do tego pozwoli także uniezależnić się od elektrowni i nieustannie drożejących kosztów paliw kopalnych.
Pomożemy Ci na każdym etapie inwestycji
Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie bezpieczna i zaprojektowana zgodnie z Twoimi potrzebami, a wszystkie formalności dopełnione w najlepszy możliwy sposób, skontaktuj się z nami – oddzwonimy. Przeprowadzimy Cię przez cały proces przy zachowaniu najwyższych standardów obsługi. Zapraszamy do współpracy!