...

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego: cena mikroinstalacji na własny użytek – ile trzeba przeznaczyć?

Opłacalność fotowoltaiki
koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od rodzaju paneli, zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, ilości sprzętów wymagających energii elektrycznej oraz mocy i wydajności montowanych modułów. 

  • Ile pieniędzy trzeba zainwestować w taką bezemisyjną instalację? 
  • Ile kWh energii powinna generować fotowoltaika, aby inwestycja była opłacalna dla domu jednorodzinnego
  • Ile kilowatów wystarczy, aby odczuć realną różnicę w comiesięcznych wydatkach za prąd?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – czym jest i co warto o niej wiedzieć przed zakupem?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to rodzaj instalacji, której moc znamionowa, wedle obowiązującej Ustawy o odnawialnych źródłach energii, nie przekracza 50 kW. Innymi słowy: to przydomowa fotowoltaika, np. o mocy do 2 kW, generującą ilość prądu, która wystarczy na pokrycie zapotrzebowania energetycznego dla całej rodziny w ciągu roku. Moc paneli powinna być dobrana do potrzeb domowników. Ostateczny koszt fotowoltaiki waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Zaletą korzystania z mikroinstalacji jest to, że pod względem prawnym do montażu tego typu systemu nie potrzeba żadnych specjalnych pozwoleń. Cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego nie przekracza 20 tysięcy złotych. Korzystając z programów dofinansowujących zakup i montaż fotowoltaiki, koszt ten można zmniejszyć nawet o kilka tysięcy złotych!  

Dlaczego inwestowanie w mikroinstalację fotowoltaiczną jest opłacalne? 

opłacalność mikroinstalacji

Mikroinstalacje fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną i dzięki inwerterowi zamieniają ją na prąd stały.

Jak rozliczyć pozyskaną w ten sposób energię elektryczną? Aby było to możliwe, Operator Systemu Dystrybucyjnego musi najpierw wymienić nam licznik jednokierunkowy na licznik dwukierunkowy. Dzięki temu możliwe będzie dokładne rozliczanie pozyskanej energii i zweryfikowanie po pewnym czasie opłacalności całej inwestycji. Sprawdź, jak działa licznik dwukierunkowy i czy warto go instalować.

Prawidłowo zainstalowana mikroinstalacja fotowoltaiczna zwraca się już po kilku latach. Panele zamontowane na dachu lub gruncie pracują przez cały czas, z wyjątkiem nocy, gwarancja producenta wynosi 30 lat, a ich żywotność to nawet ćwierć wieku! Ponadto każdy inwestor może skorzystać z dofinansowania w ramach programów wspierających OZE takich, jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Skorzystanie z dotacji pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na takiej inwestycji! Z tego powodu warto rozważyć zakup i montaż fotowoltaiki, aby pozyskiwać energię w sposób znacznie tańszy i bezpieczny dla środowiska naturalnego. 

Przykład: Jeśli Twoje dotychczasowe rachunki za prąd wynoszą 250 złotych miesięcznie, to posiadając własną fotowoltaikę, możesz zapłacić nawet do 3000 złotych mniej w skali roku. Sprawdź nasz kalkulator na stronie internetowej, który pozwoli Ci oszacować, ile możesz zaoszczędzić pieniędzy na comiesięcznych wydatkach za energię elektryczną!

Ile kW fotowoltaiki potrzeba dla domu jednorodzinnego?

Według statystyk przeciętne gospodarstwo domowe, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, zużywa w ciągu roku od 4000 – 6000 kWh, a więc ok. 333 –500 kWh miesięcznie. W tym przypadku wystarczy instalacja fotowoltaiczna o mocy od 4 do 6 kWp, aby pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd. Wybierając własny system, warto potraktować to jako punkt odniesienia do dalszych wyliczeń.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Wysokość kwoty, jaką zapłacimy za fotowoltaikę, uzależniona jest od wielu czynników, m.in.:

  • od mocy konstrukcji,
  • ilości zainstalowanych modułów na dachu budynku,
  • rodzaju wybranych paneli fotowoltaicznych i inwertera,
  • obecności dodatkowych sprzętów zasilanych energią elektryczną i ich miesięcznego zapotrzebowania na prąd,
  • a także stopnia ekspozycji ogniw na promieniowanie słoneczne. 

Ile kilowatów potrzebuje instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu domu jednorodzinnego? Takie parametry można łatwo określić, analizując roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd i rachunki za ostatni rok. Jednym z najważniejszych parametrów dobrej instalacji fotowoltaicznej jest moc szczytowa określana w postaci wartości kWp.

Szacuje się, że do wyprodukowania 1 kW energii elektrycznej potrzeba aż 3 paneli, które nie zajmują ok. 4,5 m2. Na odwrocie każdego z nich znajduje się informacja o tzw. mocy znamionowej – to od niej zależy wydajność. Taka informacja jest niezbędna podczas doboru własnej instalacji. 

Przykład: Dla ułatwienia obliczeń można przyjąć, że 1000 kWh odpowiada 1 kWp wydajności systemu fotowoltaicznego. Jeśli więc roczne zapotrzebowanie gospodarstwa jednorodzinnego na prąd to 4235 kWh, to panele muszą mieć moc ok. 4,3 kWp. Jeżeli potrzebujesz pomocy w dokładnym wyliczeniu – serdecznie zapraszamy do kontaktu

Jaka jest cena mikroinstalacji fotowoltaicznej do użytku domowego i ile pieniędzy trzeba na to przeznaczyć? 

cena mikroinstalacji

Zastanawiasz się, jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego? Jej koszt jest uzależniony przede wszystkim od rocznego zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną. Wystarczy dokładnie przeanalizować rachunki za prąd z ostatniego roku, aby obliczyć potrzeby gospodarstwa domowego na energię. Jeśli wynoszą one 3,5 kWh rocznie, to cena mikroinstalacji fotowoltaicznej wyniesie ok. 20 tysięcy złotych.

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim od:

  • rodzaju modułów, 
  • wielkości instalacji,
  • mocy znamionowej,
  • wydajności fotowoltaiki,
  • zastosowanego inwertera,
  • zapotrzebowania domu na energię.

Koszt paneli fotowoltaicznych zależy także od kształtu dachu czy ich ekspozycji na słońce. Jeśli jesteś w stanie ustalić te parametry, to łatwo obliczysz roczne zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa na prąd. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie takich wyliczeń – z przyjemnością pomożemy Ci określić ilość kW dla Twojej fotowoltaiki i dobrać prawidłową moc instalacji.

Nie bez znaczenia jest też obecność pozostałych sprzętów w domu wymagających podłączenia do zasilania i planowanych na przyszłość inwestycji realizowanych przy użyciu energii elektrycznej. 

Przykład: Jeśli zdecydujesz się na instalację złożoną z pięciu paneli fotowoltaicznych o wartości 370 kWp, to możesz uzyskać moc ok. 1,85 kW. Koszt takiej fotowoltaiki jest ustalany indywidualnie, ale zdecydowanie dobrym punktem odniesienia przy określaniu ostatecznego kosztorysu inwestycji jest roczne zapotrzebowanie domu na energię elektryczną i aktualne wydatki na prąd. Pamiętaj również, że im mniejsza ekspozycja paneli na słońce, tym więcej kW będą potrzebować do pozyskania energii! 

Jaki jest koszt montażu paneli fotowoltaicznych?

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych jest zależny przede wszystkim od następujących czynników: 

  • instalatora,
  • wielkości i ilości paneli,
  • preferowanego miejsca montażu,
  • rodzaju dachu. 

Koszt paneli fotowoltaicznych dla domu to kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale warto pamiętać, że można go obniżyć dzięki dofinansowaniu, dlatego warto skorzystać z tej możliwości. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 2 kW, to wiedz, że jest on uzależniony od wielu czynników m.in.: od rocznego zapotrzebowania na energię, mocy paneli czy aktualnych cen za prąd. Jednak biorąc pod uwagę przeciętne roczne zapotrzebowanie na energię w domach jednorodzinnych, na pewno warto wybrać instalacje o wyższej mocy. 

Jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych dla domu?

Przyjmuje się, że wyprodukowanie 1 kW własnej energii elektrycznej wymaga konstrukcji składającej się z 3 paneli. Ponadto szacuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW wynosi ok. 30 tysięcy złotych. Wynika z tego, że 1 kW własnej energii kosztuje średnio 6 tysięcy złotych. Idąc tym tropem, koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 2 kW to ok. 12 tysięcy złotych – warto pamiętać, że dopiero powyżej tej mocy tego typu system jest opłacalny. 


Jaki jest zatem koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego, w którym roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 6 kW? Wynosi on 36 tysięcy złotych.

Fotowoltaika w domu – dlaczego warto inwestować w ekologiczny prąd?

Posiadanie fotowoltaiki w domu to szereg korzyści.

  1. Pierwsza z nich to możliwość uzyskania pełnej niezależności od podwyżek cen za prąd pobierany z zakładów energetycznych.
  2. Druga to produkcja własnej energii elektrycznej z odnawialnego źródła – słońca – czyli w sposób ekologiczny.
  3. Trzecia to możliwość odbioru od Operatora Sieci Dystrybucyjnej nadwyżek energii oddanej wcześniej do zakładu, zgodnie z systemem opustów.

To tylko kilka z wielu zalet, które sprawiają, że wielu właścicieli gospodarstw jednorodzinnych rozważa inwestycję w przydomową fotowoltaikę. 

Czy własna energia się opłaca?

opłacalność własnej energii

Biorąc pod uwagę, że każdy klient może starać się o pozyskanie dotacji na instalację fotowoltaiczną i zyskać dofinansowanie z takich programów, jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”, inwestycja we własną mikroinstalację jest opłacalna dla gospodarstw jednorodzinnych. Ponadto korzyścią dla każdego inwestora jest możliwość odzyskania nadwyżek energetycznych w ciągu roku. 

Jak wygląda system opustów w przypadku mikroinstalacji? 

  • Instalacje do 10 kWp umożliwiają odebrać 0,8 kWh za 1 kWh odprowadzoną do sieci, czyli ok. 80% nadwyżki.
  • Instalacje powyżej 10 kWp mają opust 0,7 kWh za 1 kWh odprowadzoną do sieci, czyli 70 % nadwyżki. 

Własna przydomowa instalacja pozwoli na obniżenie rachunków nawet o 90% i uzyskanie stałych, lecz niskich opłat miesięcznych za użytkowanie pozyskanej energii elektrycznej. Jeśli zależy Ci na całkowitym uniezależnieniu się od zakładu energetycznego i pozyskiwaniu własnego prądu taniej – serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Pomożemy Ci na każdym etapie inwestycji

Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie bezpieczna i zaprojektowana zgodnie z Twoimi potrzebami, a wszystkie formalności dopełnione w najlepszy możliwy sposób, skontaktuj się z nami – oddzwonimy. Przeprowadzimy Cię przez cały proces przy zachowaniu najwyższych standardów obsługi. Zapraszamy do współpracy!

Udostępnij