Ładowanie samochodu w domu z instalacji fotowoltaicznej. Czy to się opłaca?

Porady

Jeszcze nie tak dawno poruszanie się samochodem elektrycznym w Polsce było mało realne, nie tylko ze względu na cenę zakupu takiego auta, ale i mocno ograniczoną liczbę stacji ładowania w infrastrukturze. Dziś widok pojazdów elektrycznych na drogach stał się rzeczywistością, a ich ładowanie jest możliwe nawet we własnym domu.  Jak to działa?

Stacja ładowania samochodu elektrycznego w Twoim domu

Sieć punktów ładowania w Polsce nie jest jeszcze zbyt rozwinięta, dlatego użytkownicy samochodów elektrycznych  poszukują innych rozwiązań. Jednym z nich jest skorzystanie z energii pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych oraz ładowarek samochodowych. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd z promieniowania słonecznego. Można go wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, ale również do ładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu jazda samochodem jest możliwa niemalże bez żadnych dodatkowych kosztów.  

Rodzaje ładowarek

Ładowarki przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych powinny posiadać odpowiednie oprogramowanie pozwalające na zasilenie samochodu. Muszą być umieszczone w miejscu łatwo dostępnym dla użytkownika, tak, aby swobodnie zaparkować pojazd. Stacja ładowania musi być podpięta do mocy o normalnym lub dużym natężeniu. Do podstawowych rodzajów ładowarek należą:

  • ładowarki typu AC,
  • ładowarki typu DC.

Ładowarki typu AC są zasilane prądem zmiennym o napięciu 230V lub 400V. Ładują wolniej niż ładowarki DC, dlatego są rzadziej stosowane. Ładowarki drugiego rodzaju wykorzystują prąd stały o wyższym natężeniu 400V – 800V.

Zalety ładowarek z sieci fotowoltaicznej

Ładowanie samochodu ładowarką zasilaną energią elektryczną pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych samochodu. Pełne ładowanie, w zależności od mocy urządzenia trwa kilka godzin, dzięki temu podłączając samochód do prądu na noc, rano jest on gotowy do jazdy. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak zależności od zmieniających się cen prądu. Ładowarki solarne to również krok ku ekologii. 

Ile kosztuje naładowanie samochodu?

Domowa stacja bazująca na fotowoltaice potrafi naładować auto do 100% zaledwie w ciągu kilku godzin, pobierając prąd z darmowych zasobów, czyli wyprodukowanej nadwyżki energii. Dzięki temu ładowanie samochodu elektrycznego jest szybkie, ekologiczne i ograniczone niemal do zera. 

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać, żeby naładować samochód elektryczny?

Należy dostosować ją przede wszystkim do zapotrzebowania domu na prąd oraz dodać nadwyżkę, która zostanie przeznaczona na ładowanie samochodu. Z punktu widzenia ładowania auta istotne są następujące parametry: 

  • zapotrzebowanie energii na 100 km, 
  • pojemność ogniwa,  
  • średnia ilość pokonywanych kilometrów każdego dnia. 

Ładowanie samochodu z instalacji fotowoltaicznej to sposób na obniżenie rachunków za prąd, a także rezygnacja z klasycznych stacji benzynowych i szkodliwej emisji spalin do środowiska. 

Udostępnij

Ostatnie artykuły