...

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce: jak przebiega i na co należy zwrócić uwagę?

Porady
montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce - jak przebiega?

Sposób montażu paneli fotowoltaicznych na dachu zależy bezpośrednio od rodzaju zastosowanego na nim pokrycia. Wybierając metodę mocowania paneli, należy stawiać na rozwiązanie, które zapewni konstrukcji stabilność, trwałość oraz wytrzymałość na lata. 

Pokrycie wykonane z dachówki z racji licznych zalet jest niezwykle popularne wśród inwestorów w naszym kraju. Przekonuje ich zarówno trwałość tego rozwiązania, która w przypadku wysokiej jakości wyrobów ceramicznych dochodzi nawet do 100 lat, jak również odporność na zmienne czynniki pogodowe występujące na polskiej szerokości geograficznej. Właściciele domów pokrytych dachówką podkreślają także dobrą izolację akustyczną oraz jej uniwersalność, która pozwala na zastosowanie tego rozwiązania na niemal każdej połaci dachowej o minimalnym nachyleniu.

dachówka

Należy jednak wiedzieć, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce wymaga większego nakładu pracy i środków niż ma to miejsce w przypadku innych rodzajów pokrycia dachu.

Nie jest to jednak niemożliwe, z pomocą naszych profesjonalistów można wykonać skuteczny montaż paneli fotowoltaicznych na: 

  • dachówce ceramicznej, 
  • dachówce karpiówce,
  • dachówce płaskiej,
  • dachówce betonowej,
  • dachówce bitumicznej.

N Energia oferuje sprzedaż instalacji fotowoltaicznych wraz z kompleksową usługą ich montażu oraz podłączeniem i zgłoszeniem do Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i instalowania wydajnych oraz bezpiecznych źródeł wytwórczych.

Nasz zespół dysponuje szeroką wiedzą fachową oraz umiejętnościami praktycznymi w zakresie tworzenia funkcjonalnych systemów fotowoltaicznych, a dzięki współpracy z renomowanymi producentami niezbędnego osprzętu elektrycznego i metalowego możemy zagwarantować bezawaryjność i niezawodność stosowanych rozwiązań. Tworzone przez nas instalacje są bezpieczne zarówno pod względem technicznym, energetycznym, jak i finansowym.

Jak przebiega proces montażu paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym pokrytym dachówką ceramiczną?

Wszystkim, którzy zastanawiają się jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachówce, spieszymy z odpowiedzią.

Zespół fachowców tworzących ekipę montażową w przypadku takiej instalacji składa się z kierownika, elektryka oraz monterów. Aby skrócić czas przeprowadzanych prac i maksymalnie je usprawnić, część działań wykonywanych jest w tym samym czasie, co w praktyce oznacza, że np. w momencie, gdy monterzy na dachu mocują haki, elektryk instaluje falownik oraz montuje skrzynki zawierające niezbędne zabezpieczenia itp. 

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym etapom montażu paneli fotowoltaicznych na dachówce.

zespół N Energia

1. Zgodność dokumentacji

Na wstępie prac kierownik ekipy montażowej sprawdza zgodność dokumentacji projektowej z obiektem. Kontroluje również to, czy skompletowane zostały wszystkie materiały instalacyjne niezbędne do przeprowadzenia prac. Następnie planuje działania składające się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką.

2. Oznaczenie i przygotowanie miejsc montażu

W kolejnym kroku grupa monterów zaznacza miejsca mocowania haków nośnych dla konstrukcji. Ich rozstaw uzależniony jest od wymiarów modułów, jakie mają być wykorzystane. W pierwszej kolejności muszą oni zlokalizować krokwie i usunąć pojedyncze dachówki, aby możliwy był montaż konstrukcji wsporczej. Następnie haki nośne zostają przykręcone do odsłoniętych krokwi za pomocą wkrętów. Należy zwrócić uwagę na to, aby ich część wsporcza leżała w zagłębieniu dachówki. Do dyspozycji monterów jest aż dziesięć otworów w hakach, z których wykorzystywane są minimum cztery dowolne. To pozwala na właściwą regulację ułożenia konstrukcji wsporczej. Warto w tym miejscu dodać, że w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachówce karpiówce należy zastosować wypłaszczone uchwyty w taki sposób, aby opierały się one na płytce. Po przymocowaniu ich do krokwi odsunięte wcześniej dachówki należy umieścić je na ich poprzednim miejscu. 

3. Prace elektryczne

W czasie, gdy grupa monterów przykręca haki nośne, elektryk przeprowadza instalację falownika oraz skrzynek zabezpieczeń AC i DC.

W kolejnym kroku monterzy przykręcają szyny konstrukcyjne do zamontowanych wcześniej uchwytów. Można je ze sobą łączyć, wykorzystując do tego celu specjalne łączniki. Następnie elektryk wykonuje okablowanie główne na dachu. Gdy jest ono gotowe, ekipa montażowa przystępuje do prac związanych z instalowaniem właściwych paneli fotowoltaicznych.

4. Instalacja paneli fotowoltaicznych

W praktyce przebiega to w taki sposób, że na szynie ustawiany jest pierwszy i ostatni moduł zabezpieczony klemami końcowymi. Następnie mocowane są klemy środkowe i dokładane są do nich kolejne panele, również skręcane klemami z zachowaniem 2-centymetrowych odstępów. Czynność ta jest powtarzana do momentu, gdy wszystkie moduły przewidziane w konstrukcji są zamontowane. Jednak na tym praca się nie kończy.

5. Wykonanie trasy kablowej, podłączenie i pomiary

Po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej na dachu nieruchomości konieczne jest bowiem wykonanie trasy kablowej służącej sprowadzeniu przewodów do miejsca, w którym zamontowany został falownik, oraz wykonanie uziomu. Gdy prace te zostaną ukończone, konieczne jest jeszcze podłączenie całej instalacji DC (prądu stałego) oraz AC (prądu przemiennego) i wykonanie niezbędnych pomiarów. Dopiero teraz przychodzi czas na pierwsze uruchomienie fotowoltaiki. 

6. Instalacja aplikacji N Energia i zabezpieczenie paneli

W przedostatnim kroku specjalista dokonuje rejestracji instalacji w Aplikacji N Energia i uruchamia ją w telefonie klienta. Po wykonaniu tych prac konieczne jest wyłączenie paneli fotowoltaicznych oraz zabezpieczenie ich do czasu, gdy dystrybutor energii elektrycznej dokona wymiany licznika u klienta. 

A może panele fotowoltaiczne zamiast dachówki? 

panele zamiast dachówki

Dachówka fotowoltaiczna to rozwiązanie, które jest stosunkowo nowe, jednak z powodzeniem zastępuje klasyczne moduły. Działa ona dokładnie na takiej samej zasadzie – absorbuje promienie słoneczne i przetwarza je w prąd o stałej częstotliwości, a dzięki inwerterowi – w prąd zmienny.

Montowanie paneli fotowoltaicznych zamiast dachówki pozwala na przesyłanie nadmiaru wyprodukowanej energii do zewnętrznej sieci elektrycznej. Ich atrakcyjny design sprawia, że połać dachowa bardzo dobrze się prezentuje, a pokryty nimi budynek nie wyróżnia się spośród okolicznych zabudowań.

Należy jednak pamiętać, że dach z paneli fotowoltaicznych oprócz niewątpliwych zalet ma również ograniczenia.

  • Jednym z nich jest pełne uzależnienie od kształtu i kąta nachylenia połaci – czynników znacząco wpływających na wydajność ogniw. W przypadku klasycznych paneli fotowoltaicznych montowanych na dachówce mamy możliwość regulacji stopnia nachylenia, czego nie możemy zrobić przy zastosowaniu dachówek fotowoltaicznych.
  • Wadą tego rozwiązania jest również stosunkowo wysoka cena. Choć należy oczekiwać, że z czasem, gdy stanie się ono bardziej popularne, a co za tym idzie – produkowane przez większą liczbę firm, jego koszt zmaleje. 

Jeśli zainteresowała Cię nasza propozycja montażu paneli fotowoltaicznych na dachówce i chciałbyś poznać szczegóły oferowanej współpracy, zachęcamy do kontaktu.

Pomożemy Ci na każdym etapie inwestycji

Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie bezpieczna i zaprojektowana zgodnie z Twoimi potrzebami, a wszystkie formalności dopełnione w najlepszy możliwy sposób, skontaktuj się z nami – oddzwonimy. Przeprowadzimy Cię przez cały proces przy zachowaniu najwyższych standardów obsługi. Zapraszamy do współpracy!

Udostępnij