...

Na co zwrócić uwagę w ofertach fotowoltaicznych?

Porady

Popularność fotowoltaiki wywołała pojawienie się na rynku wielu firm fotowoltaicznych. Duży wybór nie oznacza jednak łatwiejszego podjęcia decyzji. Cena instalacji paneli jest zależna od kilku czynników, a ich znajomość znacznie ułatwi porównanie konkurencyjnych ofert. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na:

Jakość wybranych komponentów

Na rynku są dostępne rozwiązania różnej jakości, a cena urządzeń składających się na  instalację fotowoltaiczną to największa część wydatku. Do wyboru są komponenty słabszej jakości, produkty standardowe oraz te klasy premium.

Moc instalacji

Liczba paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od ilości zużywanego prądu. Przyjmuje się zasadę, że instalacja powinna produkować nadwyżkę 20% energii zużywanej, aby w ten sposób pokryć zapotrzebowanie na prąd. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zamówić audyt fotowoltaiczny, podczas którego specjaliści doradzą, jaką dokładnie moc powinna mieć instalacja. Od niej zależne są koszty. Mówiąc wprost, im wyższa będzie moc instalacji, tym wyższa będzie jej cena. Jest to spowodowane większym zapotrzebowaniem na ilość paneli, okablowania, a także samej konstrukcji.

Lokalizacja instalacji

Lokalizacja instalacji to kolejny element, który ma wpływ na cenę. Dokładnie chodzi o wybór miejsca montażu, czy będzie to dach, czy może grunt. Choć mogłoby się wydawać, że instalacje na gruncie są prostsze do realizacji, to jednak tylko pozory. Ich instalacja wymaga większej precyzji i czasu, dlatego jest od kilku do kilkunastu procent droższa od systemów dachowych.

Koszt montażu

Przed wyborem firmy fotowoltaicznej, warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku: przeczytać opinie, sprawdzić doświadczenie, ilość realizacji oraz odległość lokalizacji firmy od miejsca zamieszkania (ważne, by ekipa montażowa w razie potrzeby z łatwością i bez żadnych problemów mogła dojechać także po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych). W większości oferty instalacji fotowoltaicznych zawierają usługę montażu. Jej koszty są bardzo zróżnicowane, a na cenę montażu składają się m.in.:

  • doświadczenie firmy,
  • kwalifikacje ekipy montażowej,
  • jakość usług,
  • obsługa serwisowa,
  • pozycja na rynku.

Istotną informacją jest fakt, że sam montaż nie powinien trwać dłużej niż 1-2 dni, a samodzielna ingerencja w zamontowaniu paneli może skutkować utratą gwarancji. Dodatkową wartością wyboru profesjonalnej ekipy montażowej jest oferowana przez firmy pomoc w sprawach związanych ze zgłoszeniem instalacji do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Warunki gwarancji

Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, koniecznie należy zwrócić uwagę na okres trwania gwarancji. Tę informację można znaleźć w karcie produktu. Zazwyczaj moduły fotowoltaiczne są objęte 10- lub 12-letnią gwarancją. Zakłada się, że czas trwania gwarancji nie powinien być krótszy niż 10 lat. Ten sam okres jest najczęściej uznawany za czas zwrotu inwestycji. Przy wyborze najdroższych paneli można się spotkać nawet z 20-letnim okresem gwarancyjnym oferowanym przez producentów. W N Energii zapewniamy 30 lat gwarancji. Ważne jest dokładne sprawdzenie, które elementy zestawu fotowoltaicznego ta gwarancja obejmuje. Niektóre z nich są bardziej narażone na uszkodzenia czy awarie, inne mniej. Największy wpływ ma na to np.:

  • wysoka temperatura,
  • odporność na zacienienie,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Przy porównywaniu ofert różnych firm fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę na model instalacji i parametry. Po dokładnej analizie może się okazać, że nie zawsze najtańsza oferta jest najlepsza. Niższa cena może byś spowodowana gorszej jakości komponentami czy chociażby mniejszą mocą całej instalacji, dlatego warto korzystać z bezpłatnych audytów, które oferuje większość firm z tej branży.

Chcesz sprawdzić naszą ofertę?

Zamów bezpłatny audyt.

Zadzwoń: 76 777 77 77. Napisz: biuro@n-energia.pl

Udostępnij