Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynika nie tylko z lepszej świadomości Polaków, ale przede wszystkim z rosnących stopniowo i nieubłaganie cen prądu. Czerpanie energii elektrycznej ze Słońca pozwala na uniezależnienie się od warunków narzucanych przez sieciowych dostawców energii, a zoptymalizowana instalacja daje możliwość pokrycia 100% zapotrzebowania na prąd.
Coraz częściej można także spotkać rozwiązanie polegające na ogrzewaniu domu fotowoltaiką. Przeczytaj, na czym polega ogrzewanie instalacją fotowoltaiczną i czy takie rozwiązanie jest efektywne.
Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi – kto na tym skorzysta?
Instalacje pozwalające na generowanie energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla mieszkańców wolnostojących domów jednorodzinnych.
Jeżeli dopiero planujesz budowę domu jednorodzinnego, zapewne szybko dowiesz się, że plan budynku i postawienie go to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest jeszcze podłączenie instalacji przydomowych do centralnych sieci – energetycznej, ciepłowniczej czy wodociągowej. To kosztowne rozwiązanie, a często skorzystanie z niego okazuje się nawet niemożliwe. Dlatego w tym przypadku stworzenie hybrydowego systemu OZE, opartego o fotowoltaikę, pompę ciepła lub panele solarne, pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie jednocześnie.
Jak działa ogrzewanie domu fotowoltaiką?
Niestety przynajmniej na razie energia elektryczna nie jest w stanie ogrzewać domu w sposób bezpośredni, chyba, że całą instalację grzewczą przerobisz na system zasilany prądem.
W praktyce wiele osób decyduje się na łączenie elektrycznego ogrzewania podłogowego, kocioł indukcyjny (zamiast klasycznego C. O.) i pompę ciepła. Takie połączenie różnych systemów przy jednocześnie wystarczająco dużej mocy paneli PV pozwala utrzymać w mieszkaniu optymalną temperaturę i całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd z energii słonecznej.
Ustalenie odpowiedniego poziomu autokonsumpcji (który będzie różnił się w sezonie grzewczym oraz poza nim) pozwala na zminimalizowanie oddawania nadwyżek prądu do sieci. To istotne, ponieważ kiedy będziesz odbierał tę nadwyżkę w przyszłości, operator sieci energetycznej pobierze prowizję od każdego kilowata „przechowywanego” w sieci centralnej.
Nadwyżki energii elektrycznej przydają się zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych. Przy niskim nasłonecznieniu i krótkich dniach fotowoltaika nie jest w stanie wyprodukować wystarczająco dużo prądu, aby zaspokoić potrzeby domowników, dlatego odebrana energia elektryczna może w tym czasie zasilać pompy ciepła, które wspomagają ogrzewanie domu. Dzięki temu jesteś w stanie lepiej zbilansować rachunki.
Jakie elementy systemu grzewczego zasilimy fotowoltaiką? Przede wszystkim będą to:
- elektryczny piec C. O.,
- ogrzewanie podłogowe,
- pompy ciepła,
- maty na podczerwień.
Wykorzystanie OZE sprawia, że poszczególne rozwiązania stają się tańsze, a początkowy wydatek szybko ulega amortyzacji.
Dlaczego pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem?
Pompy ciepła doskonale uzupełniają działanie fotowoltaiki, ocieplając dom. Nie generują żadnych szkodliwych związków, ponieważ czerpią ciepło z gleby, wody lub powietrza. Urządzenie przekazuje energię bezpośrednio do system grzewczego (np. ogrzewania podłogowego lub grzejników).
Dobrze dobrana pompa ciepła potrafi zwiększyć stopień autokonsumpcji o nawet kilkanaście procent. Dzięki temu mniej energii elektrycznej zostanie w przyszłości obciążone prowizją dostawcy energii.
Choć nadal jest to dosyć droga instalacja, podobnie jak fotowoltaika, zwraca się z każdym zapłaconym rachunkiem. Podczas korzystania z pompy ciepła nie ponosisz kosztów za ogrzewanie, a jedynie za prąd zasilający urządzenie. Dobrej jakości pompy posiadają wskaźnik SCOP na poziomie 3,5 – 4,0. To współczynnik sezonowy, który określa relację pobranej energii do wygenerowanego ciepła. Oznacza to, że z każdego pobranego 1 kWh, urządzenie wytwarza 3,5-4 kW ciepła. Nawet nieduża instalacja fotowoltaiczna zasili pompę ciepła o takiej mocy. Przyjmuje się jednocześnie, że do ogrzania nowego domu o powierzchni 150m2 potrzebne jest około 10 kW.
Pompa ciepła w praktyce sprawdza się lepiej niż piec elektryczny albo maty grzewcze. Wprawdzie instalacja tych urządzeń jest tańsza, ale ze względu na większy pobór mocy, eksploatacja okazuje się bardziej kosztowna.
Pompy ciepła świetnie współpracują nie tylko z fotowoltaiką, ale także z rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Czy fotowoltaika do ogrzewania domu jest efektywna?
O tym, czy ogrzewanie z fotowoltaiki spełni swoje zadanie, decyduje nie tylko moc samej instalacji. Bardzo ważna jest jakość ocieplenia budynku. Im nowsze materiały zostały zastosowane, tym więcej ciepła utrzymają ściany, a sama instalacja nie będzie tak obciążona.
Jeżeli mieszkasz w domu rodzinnym, odziedziczonym np. po rodzicach lub dziadkach, może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie w pierwszej kolejności kompleksowej termomodernizacji, która ograniczy emisję ciepła na zewnątrz i zlikwiduje istniejące przy drzwiach i oknach mostki cieplne. W starym budownictwie dopiero wymiana drzwi, okien oraz ocieplenie dachu, ścian i stropu w połączeniu z OZE przyniesie pożądany skutek.
Okazuje się, że nawet w okresie zimowym fotowoltaika spełnia swoje zadanie jako źródło ogrzewania. Specjaliści wskazują, że, w zależności od regionu Polski, każdy 1 kWp instalacji generuje od 900 do nawet 1200 kWh. Taka wartość w zupełności wystarczy, aby zaspokoić potrzeby przeciętnej trzy- czy czteroosobowej rodziny. Jeżeli spojrzysz na rachunki, zapewne zwrócisz uwagę, że koszty standardowego ogrzewania to około 40% rocznych wydatków na dom. Tę kwotę możesz zmniejszyć praktycznie do zera.
Opinie o ogrzewaniu fotowoltaicznym
Wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania domu to nowoczesne i świadome rozwiązanie, które sprzyja zarówno środowisku, jak i Twojej oszczędności. Użytkownicy korzystający z tych instalacji OZE wskazują na zalety i wady takiego rozwiązania.
- Poza oczywistą korzyścią w postaci inwestycji w ekologię i środowisko, ogrzewanie z paneli fotowoltaicznych to czystość i całkowita bezemisyjność. Instalacja nie wytwarza dymu i smogu, a Ty nie musisz pamiętać o konieczności regularnych przeglądów instalacji kominowej, ponieważ zwyczajnie jej nie ma.
- To także oszczędność miejsca na planie architektonicznym. Nie ma konieczności projektowania przestronnej kotłowni. Możesz także zapomnieć o sprowadzaniu i przechowywaniu materiału opałowego.
- Ogrzewanie przy pomocy OZE to element tzw. inteligentnych, samowystarczalnych domów. Zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła sterowane są komputerowo, a Ty masz możliwość płynnej i szybkiej regulacji temperatury i dopasowania jej do panujących warunków.
Największą zaletą ogrzewania za pomocą fotowoltaiki jest jednak uniezależnienie się od rosnących cen energii i stworzenie pasywnego, samowystarczalnego systemu, który w całości zaspokoi potrzeby Twojej rodziny.
Dostarczanie do mieszkania prądu pochodzącego z sieci energetycznej już dawno przestało być opłacalne. Konieczność zużywania nieodnawialnych paliw kopalnych sprawia, że ceny energii elektrycznej powoli, ale stale i nieubłaganie rosną.
Czy fotowoltaika do ogrzewania podłogowego to idealne rozwiązanie?
Stawiając na ogrzewanie domu prądem, musisz liczyć się z trzema kwestiami.
- Przede wszystkim w domach sprzed kilkunastu (a tym bardziej kilkudziesięciu) lat niezbędne może okazać się docieplenie budynku. Nawet po uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej koszty takiej inwestycji mogą być wyższe niż instalacja fotowoltaiczna. Jest to jednak niezbędny etap, abyś mógł rozważać instalację OZE.
- Druga niedogodność dotyczy potencjalnych przerw w dostawie prądu. Instalacja fotowoltaiczna musi mieć dostęp do energii elektrycznej, aby móc funkcjonować. Zdecydowana większość instalacji montowanych w Polsce to tzw. instalacje on-grid. Są one połączone z siecią energetyczną za pomocą licznika dwukierunkowego. W przypadku braku prądu z sieci panele fotowoltaiczne oczywiście nadal będą działały, ale nie zostanie on dostarczony do gniazdek. Specjalne zabezpieczenie antywyspowe, znajdujące się w inwerterze, odcina sieć domową od prądu, pozwalając jednocześnie na bezpieczną naprawę usterki przez wykwalifikowany personel. Jak sobie z tym radzić?
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup magazynu energii, który działa podobnie do akumulatora samochodowego. Kiedy fotowoltaika działa normalnie, magazyn jest na bieżąco uzupełniany. W przypadku awarii, to z niego urządzenia domowe mogą czerpać energię elektryczną.
- Wreszcie, kiedy korzystasz z ogrzewania podłogowego, musisz liczyć się z koniecznością wykonywania silnie inwazyjnych prac w przypadku awarii. O ile uszkodzony kaloryfer wystarczy wymienić na nowy, naprawa ogrzewania podłogowego w salonie pociąga za sobą konieczność zrywania fragmentu posadzki lub podłogi. Na szczęście sama fotowoltaika psuje się niezwykle rzadko, a ewentualne usterki znacznie częściej są wynikiem wadliwego montażu niż wadliwego działania instalacji. Między innymi dlatego, jeżeli rozważasz takie rozwiązania technologiczne, warto zlecić kompleksowy montaż profesjonalnej firmie.
Podsumowanie – czy fotowoltaika ogrzeje dom?
Generowanie ciepła przy pomocy fotowoltaiki to świetne rozwiązanie do nowoczesnego budownictwa. Jeżeli dopiero planujesz stawiać dom, wykorzystanie wysokiej jakości komponentów pozwoli Ci zaoszczędzić na modernizacji cieplnej i zwiększy efektywność ogrzewania przy pomocy OZE. To rozwiązanie sprawdza się również poza miastem, gdzie możliwości podłączenia instalacji domowej do sieci centralnych są mocno ograniczone.
Przy obecnym stopniu zaawansowania technologicznego instalacji PV, czas zwrotu inwestycji dla gospodarstwa domowego to od 7 do 10 lat, w zależności od mocy instalacji, jej ceny i jakości.
Po tym czasie prąd generowany jest praktycznie za darmo. Jednocześnie wytrzymałość paneli szacuje się na około 25 lat. Nawet uwzględniając roczny spadek ich wydajności o około 0,5 do 0,7% rocznie, przez minimum 15 lat możesz cieszyć się darmowym prądem i ogrzewaniem.
Zainwestuj w bezpieczeństwo
Jeśli chcesz porozmawiać z naszym doradcą na temat instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła, które zapewnią Ci bezpieczeństwo finansowe, techniczne i elektryczne, skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego – oddzwonimy.