Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne cieszą się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Bazując na tym stwierdzeniu, można więc przypuszczać, że zalet takiego systemu będzie zdecydowanie więcej niż jego wad. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze fotowoltaiki warto wiedzieć, jakie są korzyści i wady energii słonecznej. Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury naszego wpisu!
Niezależność od podwyżek cen prądu
Możliwość sukcesywnego uniezależniania się od stale drożejących kosztów związanych z użytkowaniem prądu to jedna z najważniejszych i najbardziej docenianych korzyści wynikających z montażu i użytkowania własnej instalacji fotowoltaicznej. Rachunki za prąd wciąż rosną, stanowiąc jednocześnie spore obciążenie dla domowego budżetu.
Wybór optymalnie dopasowanej do potrzeb fotowoltaiki pozwala na uzyskanie niezależności od rosnących cen za energię elektryczną nawet na najbliższe 40 lat.
Czy taka perspektywa nie jest nad wyraz przyjemna? I wiążącą się z realnymi, niemałymi oszczędnościami?
Energia pozyskiwana z OZE
Skrótem OZE określa się odnawialne źródła energii, do grupy których zalicza się słońce. Do tego warto podkreślić, że właśnie do słońca ma się niczym nieograniczony dostęp, a produkcja energii wytwarzanej przez instalację PV możliwa jest przez cały rok, także zimą.
Dodatkowo korzystając z dobrodziejstwa energii pozyskiwanej ze środowiska, nie generujesz żadnych zanieczyszczeń. Śmiało można więc stwierdzić, że nie dość, że energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa, to do tego jest również w 100% ekologiczna.
Stała produkcja prądu nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla do środowiska ani innych szkodliwych substancji dla ludzi oraz zwierząt. Łatwo można się przekonać, że zalety elektrowni słonecznej są niemałe. Mogą one zrobić wielkie wrażenie szczególnie na tych osobach, które dotychczas niewiele słyszały o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Liczne formy dofinansowania fotowoltaiki
Do plusów związanych z wykorzystaniem energii słonecznej zalicza się również możliwość skorzystania z atrakcyjnych form dofinansowania zakupu i montażu tego rodzaju systemu. Sposobów na finansowanie jest mnóstwo: warto wskazać głównie na możliwość otrzymania dotacji czy niskooprocentowanej pożyczki.
Wielu inwestorów korzysta również z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie kosztów zakupu paneli fotowoltaicznych w wysokości nawet do 53 000 złotych na przestrzeni maksymalnie 6 lat.
Fotowoltaika, czyli system całoroczny
Wielką zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że przy obecnym systemie rozliczania energii (system opustów, tzw. bilansowanie) można zredukować rachunki za energię elektryczną do absolutnego minimum, czyli opłat stałych. Dobrze zaprojektowana instalacja w okresie letnim ma za zadanie wyprodukować energię elektryczną na bieżące zużycie ze sporym zapasem. Ta nadmiarowa ilość energii jest przekazywana do zewnętrznej sieci energetycznej, by można było z niej korzystać w okresie zimowym. Nadwyżka energii przyda się również nocami lub w bardziej pochmurne i deszczowe dni, choć należy pamiętać, że moduły efektywnie wytwarzają energię słoneczną przez cały rok, także w zimie.
Dodatkowo należy podkreślić, że profesjonalne instalacje PV zaliczane są do wysoce niezawodnych w działaniu. Dzięki temu można mieć gwarancję pełnej dostępności do tanio i ekologicznie wyprodukowanej energii pozyskiwanej z OZE.
Ponadto gwarancja na eksploatację modułów fotowoltaicznych również jest niemała. Standardowo wynosi 25 lat, a w ofercie N Energii 30 lat, jednak w rzeczywistości dobrej jakości panele słoneczne cieszyć będą pełnią sprawności przez nawet 10 lat dłużej!
Różnorodne miejsca montażu
Panele fotowoltaiczne we współczesnej odsłonie wyróżniają się tym, że z powodzeniem można je zamontować nie tylko na dachu budynku czy na gruncie, ale również w budynkach przylegających do obiektów. Tu mowa przede wszystkim o obiektach gospodarczych czy garażach. Dodatkowo nowoczesne instalacje PV montowane są także na dachach wolnostojących wiat typu carport.
Takie rozwiązanie cieszy się ogromną i stale rosnącą popularnością wśród inwestorów poszukujących coraz to nowszych zastosowań fotowoltaiki.
Wyższa wartość nieruchomości
Montaż niezawodnie działającej instalacji fotowoltaicznej w budynku zwiększa wartość nieruchomości. Tego rodzaju inwestycja pozwala na ustanowienie obiektu budynkiem inteligentnego budownictwa. Zastosowanie nowoczesnej technologii, która na siebie zarabia, jest korzyścią samą w sobie. Na pewno też wraz z upływem czasu będzie świetnym “dodatkiem” do nieruchomości, jeśli zechce się ją sprzedać.
W przypadku, jeśli ostatecznie nie podejmie się decyzji o sprzedaży, inwestycja w fotowoltaikę będzie inwestycją zaliczaną do tych o zdecydowanie wyższej stopie zwrotu niż np. lokata bankowa.
Wady ogniw fotowoltaicznych
Mimo ogromnej liczby zalet związanych z zakupem i montażem nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej znajdą się też pewnego rodzaju wady tych popularnych elektrowni słonecznych. Do najczęściej podnoszonych obiekcji przez potencjalnych klientów zaliczyć należy cenę instalacji PV. Zależy ona od wielu czynników, ale należy pamiętać, że choć inwestycja może być początkowo duża, to liczy się fakt, jak szybko „spłaci się” dzięki redukcji rachunków niemalże do zera. Warto więc pamiętać, że inwestycja w dobrze zaprojektowaną fotowoltaikę to instalacji to równowartość kilkuletnich rachunków za prąd, które i tak trzeba by było płacić. Różnica polega jednak na tym, że po 5-7 latach instalacja jest już spłacona, a rachunki za energię pozostaną na minimalnym poziomie na wiele lat.
Wadą związaną z elektrownią słoneczną można też określić fakt, że tego rodzaju inwestycja może nie sprawdzić się w każdym miejscu. Należy unikać montażu paneli PV w miejscach zacienionych lub na takich budynkach, w których dach skierowany jest wyłącznie na północ. Wyznacznikiem “idealnego” dachu pod fotowoltaikę jest jego skierowanie na południe.
Fotowoltaika to więcej zalet niż wad
Nasz wpis pokazuje, że wybór optymalnie dobranej, nowoczesnej instalacji PV wiąże się większą liczbą zalet niż wad. Warto mieć to uwadze, gdy nie jesteś do końca przekonany o słuszności planowanej inwestycji. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, polecamy dokładne przeanalizowanie wszystkich wymienionych korzyści oraz wad związanych z elektrownią słoneczną.
Z całą pewnością liczba zalet przeważy i będzie najlepszym bodźcem do tego, by podjąć jedyną słuszną decyzję w obecnych czasach. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości wolnostojącej i chcesz czynnie współtworzyć świat pełen proekologicznych rozwiązań, wybór fotowoltaiki będzie najlepszym wyborem z możliwych. Dostęp do pełnego uniezależnienia się od stale drożejących cen prądu gwarantowany. W perspektywie dłuższego czasu zaś odczuwalne oszczędności będą coraz większe.