Fotowoltaika w bloku lub na nowym osiedlu – czy to możliwe?

Porady

Instalacja fotowoltaiczna najczęściej utożsamiana jest z prywatnym inwestorem, właścicielem działki i stojącym na niej domem, na którego dachu montuje własne panele PV. Rzadziej mówi się o modułach w perspektywie instalowania ich na budynkach przemysłowych, a prawie wcale o tych z zabudową wielorodzinną.

  • A co z fotowoltaiką w bloku mieszkalnym?
  • Czy jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na istniejącym już osiedlu?
  • Jakie opcje mają mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych?
  • W jaki sposób inwestycja fotowoltaiczna może pomóc deweloperom?

Ochrona środowiska niedługo już nie tylko modą

Zmieniające się warunki klimatyczne wymuszają zarówno na inwestorach, jak i społeczeństwie poszukiwania ekologicznych rozwiązań, które spowolnią niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Jednym z nich jest fotowoltaika.

Wiele mówi się o instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków gospodarstwa domowego. Jednak nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą czerpać korzyści z posiadania własnej przydomowej elektrowni. Panele fotowoltaiczne to także proekologiczna inwestycja, która jest w zasięgu bloków mieszkalnych. Takie spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe określa się jako spółdzielnie energetyczne, czyli produkujące energię elektryczną na zaspokojenie własnych potrzeb energetycznych lub na sprzedaż.

Od czego zacząć to przedsięwzięcie? Na kim spoczywa obowiązek dopełnienia różnych formalności związanych z montażem instalacji PV?

Kto odpowiada za inwestycję w fotowoltaikę na osiedlu?

Jeśli panele fotowoltaiczne mają zostać zamontowane na budynku powstającym w ramach nowej inwestycji deweloperskiej, wtedy za przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i znalezienie firmy fotowoltaicznej, która zajmie się realizacją systemu fotowoltaicznego, odpowiada deweloper.

W przypadku istniejących już bloków mieszkalnych za czynności związane pozyskaniem właściwych dokumentów, pozwoleń, odpowiedzialność spoczywa na wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej, a dokładniej na jej zarządzie. Z kolei jeśli jesteś mieszkańcem bloku i planujesz inwestycję fotowoltaiczną, to do Ciebie należy obowiązek dopełnienia wszystkich wymaganych formalności, w tym uzyskania zgody administratora budynku na montaż fotowoltaiki.

Jak wybrać miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych na obszarze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej?

W przypadku domów wolnostojących oczywistym wyborem na miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej jest ich dach lub, jeśli wokół jest wystarczająco dużo miejsca bądź konstrukcja dachowa na to nie pozwala, panele instalowane są na gruncie. Gdzie zamocować panele PV w przypadku bloków mieszkalnych na osiedlu?

Zarówno w przypadku nowo powstających inwestycji deweloperskich, jak i istniejących już budynków montaż fotowoltaiki na wspólnym dachu to jedna z możliwych opcji. Co kiedy połać dachowa jest płaska? To żaden problem! Wystarczy, że firma fotowoltaiczna, której zlecisz realizację inwestycji, umieści całość na specjalnych konstrukcjach. Jest to o tyle ważne, że konieczne jest uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia. W Polsce jako najbardziej optymalny podaje się kąt 35 stopni. Wtedy całoroczne uzyski energetyczne będą satysfakcjonujące.

Kolejnym miejscem, gdzie można zainstalować panele PV, jest ściana budynku. Taki system fotowoltaiczny sprawdzi się szczególnie przy wysokich blokach, pod warunkiem, że powierzchnia elewacji nie jest narażona na zacienienie. W przypadku wybudowanych bloków możliwy jest montaż modułów fotowoltaicznych jako osobnej konstrukcji.

 Z kolei deweloperzy, którzy dopiero przystępują do budowy, mogą zdecydować się na ogniwa stanowiące trwałą część bloku, w ramach BIPV, czyli Building Integrated Photovoltaics. Panele zamontowane na ścianie budynku w szczytowym punkcie generują energię elektryczną na poziomie 70% swoich możliwości.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest instalowanie modułów na balkonie. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania i chcesz zamontować panele słoneczne na balkonie, także w tym przypadku będziesz musiał ubiegać się o zgodę wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Taką instalację najlepiej mocować od strony południowej, ewentualnie zachodniej lub wschodniej. Niewskazany jest montaż od północy, z uwagi na to, że nie docierają tam promienie słoneczne potrzebne do produkcji prądu.

Nowoczesną i praktyczną opcją na powstających osiedlach są wiaty fotowoltaiczne, tzw. carporty, zaopatrzone w stacje do ładowania samochodów elektrycznych, które w przyszłości prawdopodobnie będą dominującym środkiem transportu. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zasilić pojazd, ale i chroni go przed promieniowaniem słonecznym oraz opadami deszczu, gradu czy śniegu.

Możliwy jest także montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, na specjalnie wyznaczonym do tego terenie. Jest to opcja, z której skorzystają przede wszystkim deweloperzy mający wpływ na charakter inwestycji – położenie budynków, tak by nie ograniczały ogniwom dostępu do słońca, przeznaczenie konkretnego kawałka ziemi na umiejscowienie modułów.

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku

Zalety fotowoltaiki w bloku mieszkalnym

Wiesz już, kto powinien zająć się formalnościami związanymi z fotowoltaiczną inwestycją, oraz w jakim miejscu można zainstalować panele. Jednak co z korzyściami? Jakie zalety płyną z montażu instalacji PV w nowo powstającym bloku i jakich dogodności mogą oczekiwać mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni?

  • Do niewątpliwych korzyści należy obniżenie kosztów eksploatacji części wspólnych, jak klatki schodowe, windy, korytarze, piwnice, garaże czy alejki na osiedlu. Możliwe, że z czasem popularne stanie się również instalowanie fotowoltaiki, która zaspokoi również chociaż część zapotrzebowania energetycznego mieszkańców. Obecnie jednak jest to mało opłacalne i lepszym rozwiązaniem jest montaż paneli PV indywidualnie przez mieszkańców na ich balkonach. Spadek opłat za energię elektryczną niosą ze sobą także pośrednie korzyści – zaoszczędzone finanse spółdzielnia może przeznaczyć na inne naglące sprawy, jak modernizacja budynku.
  • Ponadto korzystanie z instalacji fotowoltaicznej to sposób na walkę ze szkodliwym dla ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego smogiem, którego obecność można odczuć szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Praca fotowoltaiki jest zależna od słońca, czyli niewyczerpywalnego źródła energii, moduły nie emitują szkodliwych związków chemicznych ani nie generują hałasu, co sprawia, że instalacja PV jest doskonałym zamiennikiem paliwa stałego.
  • Co ważne – również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wygenerowane nadmiarowe ilości energii elektrycznej przekazywać do sieci na zasadzie net meteringu, z tą różnicą, że odbiorą do 60% nadwyżki. Ponadto są one zwolnione z opłat z tytułu rozliczenia energii, z opłaty dystrybucyjnej czy kosztów tzw. bilansowania handlowego.

Dla deweloperów dobrą informacją jest to, że społeczeństwo zaczyna uświadamiać sobie wagę konieczności dbania o środowisko naturalne. Stąd szczególnie pozytywnie mogą postrzegane być oferty mieszkania w bloku, na osiedlu, gdzie swój udział mają takie proekologiczne rozwiązania, jak fotowoltaika. 

Jej obecność zwiększa atrakcyjność obiektu, zwiększa jego standard i wyróżnia na tle konkurencyjnych propozycji. Ponadto, gotowa fotowoltaika jest zachętą do zainteresowania się daną ofertą przez osoby, które miały w planach montaż paneli PV w celu częściowego zmniejszenia rachunków, mieszkając w bloku, ale nie potrafiły się zdecydować na pierwszy krok.

Dofinansowania instalacji fotowoltaicznej

Najpopularniejszą odmianą programów dofinansowujących są te ogólnopolskie, jednak obecnie, na rok 2021, nie ma tych dedykowanych wspólnotom mieszkaniowym i spółdzielniom. Podmioty zainteresowane inwestycją fotowoltaiczną powinny poszukać rozwiązań regionalnych.

Możliwy jest za to leasing fotowoltaiki, zakup instalacji PV w abonamencie (na początku należy zapłacić 10% wartości inwestycji i później ją sukcesywnie spłacać) lub wziąć kredyt preferencyjny.

Czy panele słoneczne na wspólnym dachu lub gruncie są opłacalne?

Jak więc widać, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane montażem własnych paneli fotowoltaicznych mają wiele możliwości w zakresie realizacji tej proekologicznej inwestycji. Z kolei deweloperzy decydujący się na zainstalowanie w ramach nowo powstającego wielorodzinnego budynku mieszkalnego uatrakcyjnią go i wpiszą w rozwijający się intensywnie nurt proekologiczny. 

Niezależnie więc od tego, czy jesteś deweloperem szukającym sposobów na przyjazne środowisku budownictwo, czy mieszkańcem bloku mieszkalnego, wiedz, że także w obiektach wielorodzinnych opłaca się inwestować w fotowoltaikę, a poniesione w nią koszty zwracają się po ok. 8–10 latach.


Jednak przed jej realizacją warto, abyś znalazł doświadczoną firmę, która nie tylko zamontuje moduły na dachu, ale i przeprowadzi przez cały proces doboru komponentów, dopełniania formalności, aż po uruchomienie instalacji. Z naszej strony możesz oczekiwać wsparcia na każdym etapie, jeśli więc podjąłeś już decyzję o produkcji własnej energii, skontaktuj się z nami!

Udostępnij