...

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych: jaki jest optymalny, od czego zależy kąt nachylenia i co warto wiedzieć?

Porady
Kompas-Kierunek-ustawienia-paneli-fotowoltaicznych

Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną to niemałe przedsięwzięcie, które, aby przynosiło wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za prąd czy nie szkodziło środowisku oraz zdrowiu mieszkańców, musi być przemyślane i dopasowane do potrzeb inwestora. Przed zakupem i montażem fotowoltaiki należy rozważyć m.in. kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych oraz kąt ich nachylenia.

  • Jakie są optymalne parametry usytuowania instalacji PV?
  • Od czego zależy jej ułożenie i co jeszcze warto wiedzieć?

Zapraszamy do lektury.

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych – na co wpływa, od czego zależy i jaki jest najkorzystniejszy?

W którą stronę układać panele, aby otrzymywać największe uzyski energii energetycznej? W zależności od swoich potrzeb i możliwości instalację PV możesz ustawić w kierunku południa, wschodu, zachodu lub wybrać połączenie kilku stron świata, jak południowy wschód, południowy zachód czy nawet postawić na mniej standardowe ułożenie wschód-zachód. Inwestorom odradza się sytuowanie fotowoltaiki od strony północnej. Dlaczego? Z uwagi na fakt, że dociera tam bardzo niewiele promieniowania słonecznego i panele wygenerują znikomą ilość energii.

Optymalnym kierunkiem, w jakim zaleca się montaż instalacji fotowoltaicznej, jest południe. Tak ustawiona fotowoltaika ma największe szanse na pokrycie bieżącego zapotrzebowania energetycznego budynku, a także w okresie letnim wygeneruje nadwyżki energii, które w zależności od wybranego systemu można przekazywać, a następnie odbierać od sieci (on-grid), lub magazynować w akumulatorach (off-grid).

Od czego zależy ustawienie paneli fotowoltaicznych? Jeśli montujesz instalację PV na dachu budynku, wtedy jej ułożenie będzie warunkowane kierunkami, ku jakim zwrócona jest połać dachowa. W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się właściciele domów z wielospadowymi oraz płaskimi dachami – na nich przeważnie fotowoltaikę można zamocować w dowolnym kierunku świata.

Jeśli mieszkasz w małym budynku, wtedy i pokrycie dachowe jest mniejsze, jednak nie sprawia to, że musisz zrezygnować z instalowania fotowoltaiki lub montować mniej paneli. W takim wypadku część konstrukcji możesz zamontować na drugiej części dachu lub zadaszonej dobudówce bądź garażu, jednocześnie pamiętając, że strona północna nie jest najlepszym wyborem.

A w jakim kierunku masz ułożyć panele, jeśli posiadasz płaski dach lub decydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie lub mniej popularne rozwiązanie uwzględniające moduły elewacji budynku czy na nowoczesnych wiatach fotowoltaicznych

Także w przypadku wyboru jednego z tych rozwiązań najkorzystniej jest postawić na usytuowanie paneli PV w kierunku południowym. Jeśli jednak okaże się, że od strony południowej przez dłuższy występuje silne zacienienie, blokujące dostęp do słońca dużej powierzchni instalacji PV, warto rozważyć jej inne ustawienie. 

Aby jednak mieć pewność, że dane rozwiązanie się sprawdzi i będzie dla nas odpowiednie, dobrze jest skontaktować się z profesjonalistami, którzy zadbają o praktyczność Twojej fotowoltaiki.

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – od czego zależy, jaki jest optymalny?4

Tworzenie-projektu-kierunek-ustawienia-paneli-fotowoltaicznych.

Montując instalację PV, czy to na dachu budynku, czy na gruncie, zwróć uwagę na kąt ich nachylenia, który wpływa na wydajność ogniw fotowoltaicznych, czyli ilość energii elektrycznej, jaką wygenerują.

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi 35 stopni. Jednak jego osiągnięcie najczęściej możliwe jest w przypadku montażu instalacji PV na gruncie lub na płaskim dachu, przy którym moduły dodatkowo wymagają konstrukcji wsporczej, regulującej ich ułożenie. Co ważne, kąt 30-35 stopni zapewni zadowalające uzyski energii elektrycznej bez względu na to, czy panuje słoneczne lato, czy instalacja PV musi wygenerować prąd podczas zimy.

W zależności od regionu Polski podaje się także inne stopnie pochylenia. W północnych regionach kraju panele PV montuje się pod kątem od 25 do 40 stopni, a na południu od 20 do 30 stopni. Różnica ta wynika z odmiennej szerokości geograficznej.

Jeśli decydujesz się na ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku wschód-zachód, najkorzystniej będzie zamontować je pod kątem 30 stopni. Takie ułożenie pozwoli na dłuższą ekspozycję ogniw PV na promieniowanie słoneczne. Warto również pamiętać o tym, że minimalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi 10 stopni. Nie ma określonego maksymalnego stopnia pochylenia modułów, ale miej na uwadze, że im jest on wyższy, tym krócej fotowoltaika będzie wystawiona na działanie energii słonecznej. Największy kąt (90 stopni w stosunku do gruntu) osiągają panele montowane na elewacji budynku i ich wydajność oscyluje się na poziomie 70%.

Należy także mieć na uwadze, że na jednym stringu, czyli szeregu, panele PV ustawia się w tym samym kierunku. Dlatego jeśli planujesz instalowanie systemu fotowoltaicznego na dwóch powierzchniach o różnym stopniu pochylenia, np. dachu i stojącym wzdłuż domu garażu lub wiacie, wiedz, że różnica w kącie nachylenia montowanych w ten sposób paneli powinna być nie większa niż 10, maksymalnie 15 stopni.

Jednak niezależnie od tego, w której części kraju mieszkasz i pod jakim kątem nachylony jest Twój dach, warto kwestię montażu powierzyć specjalistom. Przy dobieraniu instalacji PV uwzględniają oni wszelkie zmienne wpływające na wydajność modułów fotowoltaicznych oraz bezpieczeństwo ich użytkowania.

Jak zadbać o odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych?

Na początku rozważ, gdzie rzeczywiście możesz zamontować instalację PV. 

  • Na dachu czy na gruncie? 
  • A może w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się wiata fotowoltaiczna? 
  • W jakim kierunku będą ustawione panele fotowoltaiczne? 

Upewnij się, że nie pada w tym miejscu cień, który obniży wydajność modułów i uwzględnij najkorzystniejszy kąt nachylenia fotowoltaiki.

Jeśli jednak dopiero zamierzasz wybudować dom, jesteś na etapie przygotowywania projektu, a zależy Ci na produkcji własnej energii elektrycznej i korzystaniu z zalet posiadania instalacji fotowoltaicznej, pamiętaj, by uwzględnić ją w planach. Aby móc korzystać z jej najoptymalniejszego ułożenia, tj. pod kątem 35 stopni, wybierz dach o większym nachyleniu i postaraj się o takie usytuowanie budynku na działce, abyś mógł zamontować panele w kierunku południa.

Pamiętaj także, że nic nie musisz robić sam. Jesteśmy tu, żeby pomóc Ci dobrać fotowoltaikę, która będzie odpowiednia dla Ciebie i byś mógł z niej czerpać same korzyści. 

Udostępnij