Off grid a on grid: czym różnią się systemy i jaki wybrać dla siebie

Porady
Co wybrać - off grid a on grid

Osoby zainteresowane inwestycją w odnawialne źródła energii z pewnością spotkają się z określeniami off grid i on grid. Te dwa warianty systemów dotyczyć będą nowoczesnych i wysoce niezawodnych instalacji fotowoltaicznych, które cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Czym jednak różni się system on grid od systemu off grid? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Off grid – system wyspowy

Instalacja fotowoltaiczna off grid to instalacją, której nie podłącza się do sieci elektrycznej. Jej wyróżnikiem jest to, że sama w sobie stanowi samodzielny system energetyczny. W branży opcja ta występuje pod nazwą tzw. systemu wyspowego (jest to jednak sformułowanie zaliczane do potocznych). Praktyka i doświadczenie branżowe pokazują jednak, że najczęściej fotowoltaika off grid nie generuje mocy na tyle dużej, by zapewnić gospodarstwu domowemu pełną samowystarczalność energetyczną. 

W jakich sytuacjach tego typu instalacja jednak sprawdzi się najlepiej? Będzie szczególnie przydatna wówczas, gdy pojawi się konieczność podłączenia prądu do jakiegoś niezbyt dużego, odizolowanego obiektu, jak np. domku letniskowego czy działki. W takich momentach skorzystanie z funkcjonalności systemu wyspowego okazać się może prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

System off grid – kiedy warto zamontować?

Instalacja fotowoltaiczna off grid nie zawsze się sprawdzi. Są jednak i takie miejsca, w których jej montaż będzie idealnie trafiony. Tu mowa m.in. o instalacji PV na obszarze zagrożonym częstymi przerwami w dostawach prądu. Sieć w takich miejscach bywa dość nieprzewidywalna, dlatego nierzadko inwestorzy decydują się właśnie na stworzenie warunków sprzyjających produkowaniu i dystrybuowaniu energii elektrycznej w jednym. W takim przypadku instalacja off grid składać się będzie nie tylko z generatora energii i inwertera, ale również z dodatkowego, niezwykle ważnego elementu. Mowa o magazynie energii.

Fotowoltaika off grid – bardziej kosztowna

Przeliczając koszty montażu instalacji PV, przekonać się można, że wybór systemu off grid jest dużo droższy, niż wybór fotowoltaiki podłączonej do sieci. Należy zauważyć bowiem, że do prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej off grid niezbędne jest magazynowanie energii. To zaś najlepiej się sprawdza z wykorzystaniem specjalnie zainstalowanych akumulatorów energii, określanych mianem magazynów energii. 

Ponadto, tworząc projekt systemu off-grid, należy wziąć pod uwagę także m.in. sumaryczną moc urządzeń podłączonych pod dany system fotowoltaiczny. Do tego wlicza się długość czasu pracy urządzeń przy wykorzystaniu energii zaczerpniętej jedynie z akumulatorów. Na podstawie tych danych dobierana będzie nie tylko ilość i pojemność magazynów energii, ale również zastosowana w nich technologia oraz moc inwertera. 

Warto podkreślić jednak, że ich zakup jest dość drogi – cena za niezależność energetyczną w takim przypadku staje się więc niemała. Do tego dodać należy konieczność wymiany akumulatorów. Te zużywają się zwykle po średnio 10 000 cykli ładowania. Oznacza to więc, że inwestorzy muszą liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych co 5 – 8 lat. Koszty instalacji off-grid nie są więc małe.

Zalety fotowoltaiki off-grid

Choć systemy off grid w fotowoltaice w Polsce nie są zbyt popularne, to jednak generują dostęp do kilku korzyści, o których warto wspomnieć. 

  • Pozwalają one uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej, ale nie tylko. 
  • Dużą korzyścią jest z pewnością możliwość wykorzystania pełni zgromadzonego prądu, a nie, jak w przypadku systemu on grid, jedynie 70 – 80% wyprodukowanych nadwyżek. 
  • Fotowoltaika off grid świetnie sprawdzi się szczególnie w tych miejscach, gdzie dochodzi do częstych awarii sieci lub dość trudno doprowadzić prąd z sieci energetycznej.

System on grid – co warto o nim wiedzieć?

Wyróżnikiem instalacji fotowoltaicznej on grid jest przyłączenie do standardowej sieci energetycznej. System ten składa się nie tylko z inwertera, którego głównym zadaniem jest przekształcanie prądu stałego na prąd zmienny o napięciu około 230 V, ale również z okablowania oraz zabezpieczenia występującego najczęściej w postaci liczników dwukierunkowych

To dzięki ich wskazaniom można zmierzyć dokładną ilość nie tylko prądu wytworzonego, ale także i tego odesłanego do sieci oraz z niej pobranego. Inwestorzy decydujący się na instalację on grid mają więc pełną kontrolę nad produkcją energii w instalacji prosumenckiej. Nic dziwnego więc, że tego rodzaju systemy są w praktyce dużo częściej wykorzystywane niż systemy off grid.

Instalacja on grid i atrakcyjny system opustów

Na jakie korzyści mogą liczyć inwestorzy decydujący się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej on grid? Przede wszystkim zyskają dostęp do opcji skorzystania z tzw. systemu opustów. Jego istotą jest to, że wysłane do sieci nadwyżki energii można z powodzeniem odebrać w późniejszym terminie. Najczęściej z nadmiaru wyprodukowanej energii korzysta się w okresie zmniejszonej wydajności fotowoltaiki – np. w nocy lub zimą.

Magazynowanie energii z instalacji on grid nie jest jednak całkiem darmowe. Prosumenci będący właścicielami i użytkownikami instalacji o mocy do 10 kW mogą odebrać 80% nadwyżek energii. Ci zaś, którzy korzystają z instalacji o mocy powyżej 10 kW do 50 kW, mogą liczyć na możliwość odbioru 70% nadwyżek wyprodukowanej energii. 

Rozliczanie się, o którym mowa, odbywa się na zasadzie tzw. net meteringu. Warto podkreślić również to, że na mocy ustawy prosumenci mają gwarancję przechowywania wyprodukowanych nadwyżek energii w zakładzie energetycznym jedynie przez 365 dni od dnia ich przesyłu. W tym czasie powinni je odebrać – w innym przypadku zwyczajnie przepadną, a prosumenci ostatecznie będą stratni.

System on grid – kiedy warto wybrać?

Fotowoltaika na dachu domu jednorodzinnego

Fotowoltaika on grid najczęściej wybierana jest, gdy inwestorzy myślą o instalacji PV w domach podłączonych do sieci energetycznej. W porównaniu z systemem off grid konstrukcja on grid jest dużo prostsza w budowie, a wyprodukowaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco. Ponadto warto podkreślić, że fotowoltaika on grid jest rozwiązaniem dostępnym u większości dostawców, a więc zalicza się do opcji szeroko wypróbowanych i powszechnych. Dodatkowo jest inwestycją przystępną finansowo, o relatywnie niskich kosztach inwestycyjnych – szczególnie w zestawieniu z kosztowną instalacją systemu off grid.

Off grid czy on grid – co wybrać?

Inwestorzy zastanawiający się nad wyborem rodzaju instalacji PV powinni wiedzieć, że zdecydowanie najczęściej wybieraną i szeroko polecaną w branży jest instalacja on grid. Ten rodzaj fotowoltaiki znaleźć można w bogatej ofercie naszych usług. 

  • Liczba zadowolonych inwestorów stale rośnie, a niezawodność działania instalacji on grid doceniana jest naprawdę przez wielu! 
  • Warto podkreślić, że do najważniejszych korzyści związanych z wyborem tej opcji zaliczyć należy jej atrakcyjne koszty oraz możliwość sprzedawania nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci. 
  • W zestawieniu z instalacją off grid system on grid wybierany jest w Polsce zdecydowanie częściej i rozwiązanie to dedykowane jest inwestorom pragnącym nie przepłacać, a mimo to korzystać z niezawodnej i bezpiecznej dla środowiska naturalnego fotowoltaiki. 
  • Ponadto instalacja PV on grid uznawana jest za najbardziej opłacalną przy uwzględnieniu wszystkich jej aspektów. 
  • Dodatkowo warto też wskazać, że system on grid jest maksymalnie bezpieczny. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii bowiem instalacja zostaje automatycznie odcięta, co pozwala skutecznie uchronić się od ewentualnego porażenia prądem.

Udostępnij

Ostatnie artykuły