...

Pompa ciepła i fotowoltaika czy gaz? Co wybrać i co będzie lepsze?

Porady
Fotowoltika na dachu domu jednorodzinnego

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie ekologicznego i ekonomicznego systemu grzewczego to dziś nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła. Okazuje się, że ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi w połączeniu z pompami ciepła jest bardzo popularne. Hybrydowe systemy grzewcze to opcja, którą warto się zainteresować. Wielu inwestorów zastanawia się jednak nieraz, co jest lepsze: pompa ciepła i fotowoltaika czy gaz? Wszelkie wątpliwości rozwiewamy w poniższym wpisie. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury!

Ekologia przede wszystkim

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne użytkowane w duecie z pompami ciepła stanowić mogą obecnie świetny sposób na wspieranie działania innych instalacji. Fotowoltaika plus pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie hybrydowe. 

Pozwala nie tylko korzystać z darmowej energii pozyskiwanej z nieskończonych zasobów środowiska naturalnego, ale umożliwia również efektywne zasilanie pompy ciepła. Całościowe działanie takiej hybrydowej instalacji grzewczej pozwala zaś na wdrożenie bardzo ekologicznych rozwiązań do codziennego życia.

Do tego jest też opcją zorientowaną na generowanie dużych korzyści ekonomicznych dla użytkowników. Dodatkowo również jako inwestycja szybciej się zwróci, a do tego pozwoli skutecznie uniezależnić się od stale drożejących kosztów podstawowych surowców wykorzystywanych w procesie grzewczym.

Pompa ciepła i fotowoltaika – jak to działa?

Nowoczesną instalację fotowoltaiczną z powodzeniem można zastosować do zasilania pompy ciepła. Dzieje się tak wówczas, gdy korzysta się z odzyskanego nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej. Nie trzeba jej “oddawać” do sieci energetycznej – z powodzeniem wykorzystać ją można do zasilenia pracy pompy ciepła, co jest szczególnie wskazane w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest większe. Co więcej – aż 80% wyprodukowanych nadwyżek można spożytkować w ten sposób. W praktyce więc połączenie pompy ciepła z instalacją PV jest jak najbardziej możliwe. Z tego hybrydowego systemu grzewczego korzystają najczęściej inwestorzy planujący budowę wymarzonego domu. Działają w myśl idei, by sprawnie i niedrogo, a przy tym bardzo skutecznie ogrzać własne “M” bez konieczności ponoszenia coraz to droższych opłat za zużycie energii elektrycznej. 

Pompa ciepła i instalacja PV mogą okazać się bardzo wydajnymi i niezawodnymi urządzeniami, które pozwolą zrealizować 100% zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. 

Warto podkreślić, że przy wyborze pompy ciepła w tandemie z fotowoltaiką koszty ogrzewania mogą bilansować się do zera. Jak w zestawieniu z tym hybrydowym systemem grzewczym ma się wciąż popularne ogrzewanie gazem? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części naszego wpisu.

Piec gazowy a pompa ciepła

Przy zestawieniu ze sobą kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem pieca gazowego i pompy ciepła przekonać się można, że są one różne. Choć teoretycznie wydawać by się mogło, że ogrzewanie gazowe wiąże się z mniejszym wydatkiem inwestycyjnym, już przy wyborze pompy ciepła powietrze-woda te różnice nie są duże. 

Przy wyborze ogrzewaniu gazem konieczne będzie jednak przyłączenie do zasobów miejskich i czasu na dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Z kolei instalowanie powietrznej pompy ciepła nie wymaga ani wysoce inwazyjnych prac, ani też konieczności wykonania odwiertów.

Obecnie nawet posiadanie względnie nowego pieca gazowego nie równa się z listą korzyści związanych z eksploatacją pompy ciepła połączonej z instalacją PV. Ta opcja sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy stanowić będzie główne źródło ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

  • Warto zastanowić się nad wyborem pompy ciepła również ze względu na to, że sama jej eksploatacja kosztować będzie mniej
  • Jeśli do tego połączy się ją z instalacją PV, szybko okaże się, że rachunki za prąd i ogrzewanie w skali roku są doprawdy niewielkie
  • Do tego pompa ciepła jest systemem, który wytwarza więcej ciepła, niż zużywa

Co lepiej się sprawdzi: pompa ciepła czy gaz? Tu warto podkreślić, że wybór pieca gazowego wiązać się będzie z koniecznością położenia instalacji gazowej. Do tego inwestorzy uzależnieni będą od nieustannie drożejących cen paliw. Inaczej wygląda to w przypadku instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła, które darmową energię czerpią ze środowiska naturalnego.

Ogrzewanie gazowe i jego wady

Mimo rosnącej popularności nowoczesnych, w tym hybrydowych systemów grzewczych, wiele osób wciąż ogrzewa własny dom za pomocą gazu. Takie rozwiązanie jednak ma więcej wad niż zalet. 

Nie dość bowiem, że wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, to dodatkowo generuje wysokie koszty ogrzewania, co jest szczególnie widoczne w domach o niskiej izolacji termicznej. Do tego doliczyć należy niemałe koszty podłączenia i zakupu kotła oraz liczne formalności, których należy dopełnić. 

Ponadto warto wskazać na stale rosnące koszty emisji gazu. Niewykluczone też, że w przyszłości gaz jako paliwo opałowe zostanie w Polsce wycofany.

Fotowoltaika czy gaz?

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne znane są nie tylko z ekologii i ekonomiczności, ale również z tego, że opierają się na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Nieco inaczej jest w przypadku gazu wykorzystywanego do ogrzewania budynków mieszkalnych. Gaz zaliczany jest bowiem do źródeł niekonwencjonalnych i nieodnawialnych, a jego ceny nieustannie windują w górę. 

Czy warto inwestować w ogrzewanie gazowe? W porównaniu z możliwością korzystania z darmowej energii słonecznej, zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w zakup i montaż instalacji PV. Inwestycja ta z pewnością zwróci się w ciągu kilku lat, a użytkownicy nowoczesnego systemu grzewczego będą mogli na stałe uniezależnić się od wciąż drożejących kosztów eksploatacji gazu.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Obliczanie kosztów fotowoltaiki

Koszt ogrzewania fotowoltaicznego będzie różnorodny, a koszty inwestycyjne też będą zależne głównie od wielkości instalacji oraz jakości komponentów. 

Trzeba liczyć się jednak z koniecznością poniesienia kosztów rzędu 4 000 – 6 000 zł za każdy kWp takiego systemu grzewczego. 

Oczywiście zakup samych urządzeń to jedynie 80% całej inwestycji. Do tego należy dodać jeszcze koszty wykonania prac montażowych i elektrycznych. Inwestycja w nowoczesne technologie jednak szybko się zwróci – mowa nawet o opcji zwrotu po kilku latach. Choć sama instalacja PV jest dość kosztowna, to jednak generować będzie długofalowe oszczędności – i to naprawdę niemałe!

Słowem podsumowania

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co jest lepsze: fotowoltaika czy gaz, odpowiedź jest prosta: warto wybrać taki system grzewczy, który w długofalowej perspektywie będzie korzystniejszym i bardziej rozsądnym rozwiązaniem pod względem finansowym. 

Najlepiej postawić na wybór instalacji hybrydowej, łączącej w sobie funkcjonalność nowoczesnej instalacji PV oraz pompy ciepła. Warto podkreślić, że wydatki przy pompie ciepła sprowadzać się będą głównie do elektrycznych kosztów zasilania pracy tego urządzenia. Prąd można zaś z powodzeniem wygenerować przez panele słoneczne. Opisana opcja będzie z pewnością lepszą i bardziej przyszłościową, niż wybór ogrzewania na gaz!

Udostępnij