Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę: co obejmuje, jak obliczyć i kto może skorzystać?

Porady
ulga-termomodernizacyjna-na-fotowoltaike-kto-może-skorzystac

Różnorodne formy dofinansowania na zakup fotowoltaiki cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Nic w tym dziwnego – jeśli można skorzystać z możliwości refundowania choćby części kosztów inwestycji, grzechem byłoby z tej opcji nie skorzystać. 

  • Co warto wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej na fotowoltaikę? 
  • Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać? 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Od kiedy obowiązuje ulga termomodernizacyjna?

Na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku powstała ulga termomodernizacyjna, określana zamiennie ulgą termoizolacyjną. Preferencja ta powstała na podstawie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 2246). Ulga termoizolacyjna weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, a beneficjenci mogli z niej skorzystać już przy rozliczeniu PIT za 2019 rok. Co ciekawe, w tym samym roku w sierpniu rozpoczął się pierwszy nabór wniosków do Programu „Mój Prąd”. Zarówno ulga termomodernizacyjna, jak i dotacje bardzo przyczyniły się do rozwoju rynku mikroinstalacji w Polsce.

Kto może skorzystać z ulgi na fotowoltaikę?

Możliwość odliczenia ulgi termomodernizacyjnej przysługuje podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych (17% lub 32%), według formuły liniowej (19%) oraz na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jej istotą jest możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację inwestycji termomodernizacyjnej w jednorodzinnym budynku mieszkalnym

Istotne jest jednak to, że dany budynek nie może być w trakcie budowy! Do tego warto podkreślić, że inwestor pragnący skorzystać z odliczenia od podatku powinien udokumentować swoje wydatki fakturą w wartości brutto, z doliczonym podatkiem VAT, wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia z wymienionego podatku.

Duża popularność inwestycji w fotowoltaikę 

Ciesząca się ogromnym i stale rosnącym zainteresowaniem ulga podatkowa na fotowoltaikę przypada na inwestycje związane z ulepszeniem domu, ale nie tylko. Wydatki te mają przyczynić się w znaczący sposób do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Ulepszenia dotyczą wdrożenia rozwiązań prowadzących do ograniczenia zapotrzebowania na prąd wykorzystywanego w celu ogrzania budynku mieszkalnego lub podgrzewania wody użytkowej. 

Modernizacje obejmują także redukcję strat energii pierwotnej. Modyfikacje mogą wiązać się również z zastosowaniem wysokosprawnej kogeneracji lub z rozpoczęciem korzystania ze źródeł odnawialnych. Nowoczesna i niezawodna instalacja PV idealnie wpisuje się w tego rodzaju założenia.

Jak obliczyć wysokość ulgi termomodernizacyjnej? 

Ile maksymalnie może wynieść odliczenie termomodernizacji od podatku? 

Tu mowa o niebagatelnej kwocie sięgającej nawet 53 000 zł. Co więcej – może ona być nawet dwukrotnie wyższa. Dzieje się tak wówczas, gdy z ulgi chcą skorzystać małżonkowie. Kwotę tę z powodzeniem można odliczyć od podatku. 

Dobrze jednak wiedzieć, jak tego dokonać i co można odliczyć w ramach tejże ulgi. Aby jednak nie błądzić i nie martwić się tym, że nie dopilnowało się jakiś ważnych formalności, warto skorzystać z kompleksowego wsparcia dostępnego u dobrych specjalistów z branży. W szerokiej ofercie usług firmy N Energia znaleźć można wsparcie od A do Z w temacie ulgi termomodernizacyjnej. Ze wsparcia doświadczonych doradców naprawdę warto skorzystać! Wystarczy się z nami skontaktować

Co obejmuje ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę? 

W zakres popularnej ulgi podatkowej wchodzi nie tylko montaż instalacji fotowoltaicznej, ale również instalacja ogniw PV lub kolektorów słonecznych wraz z osprzętem. Poniesione wydatki można odliczyć w terminie 6 lat. Zwrot w ramach ulgi nie będzie dotyczyć jednak tych inwestycji i obiektów, które są dopiero w budowie.

Warto podkreślić jednak także, że odliczeniu nie będą podlegać wydatki, na które inwestor pozyskał wcześniej dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ulga termomodernizacyjna nie będzie przysługiwać też tym osobom, które otrzymały środki finansowe z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Masz dom jednorodzinny? Świetnie się składa!

ulga-termomodernizacyjna-na-fotowoltaike-dla-domu-jednorzodzinnego

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Za taki obiekt uznaje się budynek wolnostojący lub budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, a nawet grupowej. Powinien jednak stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość. Dopuszcza się wydzielenie w nim nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego oraz przestrzeni użytkowej o powierzchni całkowitej nie większej niż 30% całkowitej powierzchni danego obiektu.

Do kiedy obowiązuje ulga termomodernizacyjna?

Dotrzymanie terminów przy składaniu różnego rodzaju wniosków jest niezwykle ważne. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, by dopełnić wszystkich formalności związanych z prawem do odliczenia ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę. O czym powinien pamiętać podatnik pragnący skorzystać z przywileju odliczenia od podatku? Inwestor rozpoczynający realizację projektu ma prawo do odliczenia kolejnych etapów prac modernizacyjnych. 

Co najważniejsze – cała inwestycja nie musi być wcale zakończona w jednym roku. Warto podkreślić jednak, że przy zakupie instalacji PV w jednym roku, a jej montażu w kolejnym roku, pierwszy wydatek powinien zostać rozliczony w roku, w którym został poniesiony. Ważne, by nastąpiło to jeszcze przed zakończeniem całości prac inwestycyjnych.

Istotne jest także to, by przedsięwzięcie zostało ukończone w terminie 3 kolejnych lat od poniesienia pierwszego wydatku. Niedopilnowanie terminów grozi koniecznością zwrócenia pieniędzy otrzymanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej za poprzednio zrealizowane etapy prac modernizacyjnych. Oczywiste pozostaje to, że żaden inwestor nie chciałby do takiej sytuacji dopuścić.

Może się zdarzyć i tak, że kwota odliczenia związanego z ulgą termomodernizacyjną przekroczy wysokość dochodu wskazanego w rozliczeniu. W takiej sytuacji ulga przysługiwać będzie w kolejnych latach – okres ten nie może trwać jednak dłużej niż 6 lat od momentu poniesienia pierwszego wydatku związanego z pracami modernizacyjnymi.

Ponadto warto dodać, że podatnik, który po roku po skorzystaniu z ulgi, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację inwestycji termomodernizacyjnej, ma jeszcze jeden obowiązek. Powinien doliczyć odpowiednio kwoty wcześniej odliczone od dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za ten rok podatkowy, w którym otrzymał zwrot.

Ulga podatkowa na fotowoltaikę w 2021 roku

Na koniec mamy doskonałą wiadomość dla właścicieli domów, którzy zainwestowali w zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. 

  • Inwestorzy ci bowiem mogą odliczyć poniesione wydatki od podatku dochodowego także wówczas, gdy skorzystali z dopłaty w ramach programu „Mój Prąd”. 
  • Dodatkowo fotowoltaikę można odliczyć także wówczas, gdy instalacja została sfinansowana w postaci pożyczki lub kredytu. 
  • Dopuszcza się odliczenie całości wydatków – niezależnie od tego, jaka jest wysokość spłacanego kredytu. 

Czy z tej opcji warto skorzystać? Odpowiedź na to pytanie warto udzielić już indywidualnie.

Udostępnij