Powszechnie wiadomo, że optymalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna będzie świetnym rozwiązaniem na skuteczne, a przy tym ekologiczne oraz bardzo ekonomiczne pozyskiwanie energii. Ta wytwarzana jest m.in. z myślą o zapewnieniu dostaw dla potrzeb domowych. Fotowoltaika może występować także jako przydomowa stacja ładowania samochodu elektrycznego lub hybrydowego. Mowa o wiacie carport. Co warto o niej wiedzieć? Jakie korzyści wiążą się z jej montażem? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym artykule.
Wiata fotowoltaiczna – co to takiego?
Wolnostojąca wiata fotowoltaiczna określana jest zamiennie wiatą solarną, carportem lub carport wiatą. To innowacyjne rozwiązanie wyposażone najczęściej w klasyczną stację ładowania pojazdów. Jedną z najważniejszych zalet związanych z jej montażem jest możliwość uniezależnienia się od wciąż drożejących kosztów eksploatacji prądu. Do tego solarna wiata samochodowa umożliwi również skuteczne zabezpieczenie pojazdu przed szkodliwym wpływem opadów deszczu lub śniegu. Z pewnością będzie też rozwiązaniem polecanym na upalne dni, które z powodzeniem ochroni karoserię pojazd przed działaniem promieniowania UV.
Montaż zadaszenia fotowoltaicznego pozwala nie tylko na zapewnienie autu komfortowych warunków garażowania, ale umożliwia także korzystanie z innych, równie korzystnych możliwości. Warto wiedzieć więc, czym w istocie są wiaty solarne.
To nic innego, jak specjalne systemy zadaszenia wykonane ze specjalistycznego rodzaju paneli słonecznych double glass bifacial, które dzięki podwójnej szklanej warstwie pozyskują energię z obu stron modułu. Ogniwa te różnią się od standardowych modułów fotowoltaicznych dużo większą odpornością na działanie czynników chemicznych.
Tu mowa m.in. o mgle solnej, która jest częstą przyczyną korozji. Ponadto profesjonalnie wykonane zadaszenia fotowoltaiczne mają większą wytrzymałość na obciążenia statyczne. Do ich niewątpliwych zalet zaliczyć należy także fakt, że gwarantowana przez producenta żywotność takich modułów premium proponowanych przez N Energia to 30 lat. Atutem tego typu rozwiązań jest także ich wyjątkowa stabilność. Nowoczesne wiaty solarne są konstrukcjami zakotwionymi w betonowym fundamencie przygotowanym przez naszych monterów. Zastosowanie tej opcji pozwala na ich bezproblemowy montaż i gwarantuje wieloletnią wytrzymałość.
Parking fotowoltaiczny – liczne korzyści
Wiata solarna zbudowana z najwyższej jakości ogniw fotowoltaicznych, np. ZNShine Solar, pozwala na korzystanie z licznych funkcjonalności takiego rozwiązania. Konstrukcja chroni pojazd przed opadami, a moduły jednocześnie pozyskują energię i przepuszczają promienie słoneczne, dzięki czemu przestrzeń pod wiatą jest oświetlona w ciągu dnia. Idealnym rozwiązaniem do wiaty carport są wspomniane wyżej dwustronne panele PV. Ich zastosowanie jest polecane szczególnie ze względu na ogromną wydajność, większą średnio o ok. 20% od zwykłych modułów. Takie moduły bowiem działają na zasadzie pochłaniania światła odbitego.
Ponadto warto podkreślić, że wolnostojąca wiata samochodowa car port daje też ogromną niezależność również ze względu na możliwość dowolnego usytuowania miejsca jej montażu. Co więcej – w razie potrzeby, instalację tego typu można bez problemów rozbudować. Wówczas pojawi się wygodne miejsce na zadaszenie dla kolejnego auta.
Wiata car port do tego świetnie sprawdzi się w roli stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. W wielu modelach bowiem zostały wbudowane stacje ładowania aut, co okazuje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla użytkowników tego typu środków lokomocji. Możliwość naładowania pojazdu elektrycznego lub hybrydowego to opcja bardzo przyjazna środowisku naturalnemu. Co więcej – połączenie technologii ogniw słonecznych z technologią pojazdów elektrycznych sprawia, że do atmosfery nie będą wydzielane żadne zanieczyszczenia czy substancje szkodliwe. Ponadto wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną nadwyżka energii elektrycznej nie przepadnie. Tę z powodzeniem można odsprzedać do sieci energetycznej. Warto? Oczywiście, że tak!
Wiata car port – gdzie warto ją zamontować?
Zadaszenia fotowoltaiczne to inwestycje, które warto montować w wielu miejscach. Polecanymi będą z pewnością przestrzenie wykorzystywane jako miejsca parkingowe, np. na podjeździe przed domem. Wiaty solarne sprawdzą się więc zarówno na parkingach domowych, firmowych, jak i hotelowych. Z powodzeniem odnajdą się również jako element kubatury stacji benzynowej czy terenu należącego do dużego centrum handlowego.
Carport przylegający do budynku – kiedy się sprawdzi?
Wiata carport zamontowana jako konstrukcja przylegająca do budynku, sprawdzi się w kilku przypadkach. Jakich? Będzie polecana przede wszystkim tym użytkownikom, którzy nie planują znacząco rozbudowywać zadaszenia, ale nie tylko. Okaże się równie świetnym rozwiązaniem wówczas, gdy już na etapie projektowania wymarzonej nieruchomości, inwestorzy będą chcieli znacząco obniżyć koszty jej budowy. Do tego będzie polecana też tym, którzy mają plan zamontowania wiaty w konkretnym miejscu i nie planują w przyszłości zmieniać jej położenia.
Czy carport się opłaca?
Analizując kwestię opłacalności zadaszenia fotowoltaicznego, warto podkreślić, że inwestorzy skorzystać mogą z kilku odliczeń.
- Choć ceny wiaty są różne, to podatek VAT wynosił 8%.
- Warto jednak wiedzieć, że poniesione koszty inwestycyjne od stycznia 2019 roku można znacząco zmniejszyć, korzystając z ulgi podatkowej. Ta wynieść może nawet 53 000 zł, a korzystać z niej można przez okres nie dłuższy niż 6 lat.
- Zakup instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp dla klienta indywidualnego w całości lub częściowo zamontowanej na konstrukcji carport, kwalifikował się do dotacji Programu „Mój Prąd”, którego nowy nabór ruszy już 1 lipca.
- Równocześnie należy też podkreślić, że inwestycja w montaż wiaty solarnej szybko się zwróci. Przedsiębiorcy lub właściciele firm z powodzeniem będą mogli bowiem wliczyć koszty jej zakupu i montażu w koszty amortyzacyjne.
Dodatkowo nowoczesne, solarne wiaty carport łączą w sobie dwie funkcjonalności. Mowa tu o zapewnieniu komfortowego miejsca parkingowego autu lub kilku pojazdom, jak również o klasycznej, stacjonarnej instalacji fotowoltaicznej. Opłacalność wiaty carport jest w takim przypadku kwestią, która nie powinna budzić żadnych wątpliwości.
Ile kosztuje wiata solarna?
Jak przedstawiają się zaś ceny wiat fotowoltaicznych? Te mogą być zróżnicowane, a całkowity koszt inwestycji zależy w głównej mierze od liczby paneli słonecznych zamontowanych na dachu tejże wiaty. Najpopularniejsze wiaty solarne składają 9 a nawet 18 paneli fotowoltaicznych, co pozwala na komfortowe zaparkowanie pod modułami jednego lub dwóch pojazdów.
Koszt instalacji fotowoltaicznej z carportem jest zazwyczaj większy niż instalacji o tej samej liczbie modułów zamontowanych np. na dachu, ale daje korzyści, których klasycznie montowane instalacje dać nie mogą. Montaż modułów ok. 3 metry nad ziemią pozwala modułom double glass bifacial znacząco zwiększyć wydajność całego systemu fotowoltaicznego. W dodatku wiata carport chroni pojazd przed opadami i jest świetnym rozwiązaniem, jeśli na dachu nie mieszczą się wszystkie moduły. Konstrukcja caportu od N Energia ma gwarancję producenta na minimum 10 lat.
Wiata fotowoltaiczna według potrzeb
Nowoczesne solarne wiaty samochodowe mogą być bardzo różne. Ich wielkość, rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, czy zastosowana technologia, w dużej mierze zależeć będą od indywidualnych oczekiwań zamawiającego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić wykonanie zadaszenia z przeznaczeniem nawet na więcej niż jedno auto. Uwadze inwestorów poleca się wiaty modułowe z jednospadowym dachem lub takie konstrukcje, w których zastosowano ramę w kształcie litery Y.
Szukając najlepszych specjalistów od tworzenia nowoczesnych i niezawodnych zadaszeń fotowoltaicznych, warto skorzystać z poniższego formularza i skontaktować się z naszymi fachowcami.
Słowem podsumowania
Wiaty fotowoltaiczne carport to doskonały pomysł na inwestycję szczególnie dla tych osób, które są posiadaczami pojazdów hybrydowych lub elektrycznych. Tacy inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na to, by elementem wyposażenia wiaty była stacja do ładowania pojazdów.
Warto podkreślić, że koszty poniesione na zakup i montaż wiaty solarnej zwracają się z tytułu amortyzacji, a użytkownicy mogą na stałe uniezależnić się od tradycyjnych, nieustannie drożejących dostawców energii.
Ponadto zadaszenie fotowoltaiczne sprawdzi się też jako wolnostojąca instalacja PV. Taka mini elektrownia będzie doskonałą inwestycją szczególnie wówczas, gdy warunki na dachu budynku nie pozwalają na montaż standardowej instalacji PV. Dodatkowo technologia zastosowania w nowoczesnych wiatach fotowoltaicznych jest nieskomplikowana w montażu i pozwala z powodzeniem znacznie obniżyć koszty budowy nieruchomości.
To wszystko ogromne plusy i korzyści, które sprawiają, że zainteresowanie inwestycją w zakup i montaż wiat solarnych stale rośnie. Obecnie nie trzeba wiele, by dbać o środowisko naturalne i korzystać z najlepszych, w pełni sprawdzonych i polecanych rozwiązań technologicznych. Zadaszenia fotowoltaiczne to technologia, którą warto poznać bliżej!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego, a odpowiemy na każde pytanie.